Turritopsis nutricula

Медуза Turritopsis nutricula – “Єдиний безсмертний організм на планеті”

Наша планета має величезне біорізноманіття, починаючи від найпростіших істот та закінчуючи теплокровними тваринами. І для всіх них характерним являється життєвий цикл. Тобто, час від народження та до природної смерті. Але на планеті багато ще незвіданого. І вчені знайшли єдину тварину, яка змінює звичні уявлення на життя, адже вона може жити вічно. Поки що медуза виду Turritopsis nutricula являється єдиним відомим представником, який може жити вічно. Сама тварина має невеликі розміри, всього 3-5 мм у діаметрі та населяє теплі води південних морів. Безсмертя лежить у здатності даної тварини до самоомолодження або іншими словами – до зміни віку клітин та повернення їх до початкового новонародженого стану.

Я же відбувається самоомолодження?

Як тільки медуза досягає дорослого віку та за біологічними мірками має перейти із часом до завершення свого життєвого циклу, вона не помирає, а покривається твердою хітиновою оболонкою та опускається на дно водойми. Наступна стадія – це перетворення у поліп. У цьому стані, під твердою оболонкою відбувається ряд біологічних процесів, які призводять до того, що її клітини омолоджуються.

Turritopsis nutricula

Тоді медуза звільняється від оболонки та повторює свій незвичайний цикл, який знову і знову повторюється.

Звичайно, вчених не могла не зацікавити така дивна істота і вони із великим ентузіазмом почали досліджувати такий природній феномен. Вони припустили, що організм медузи зміг навчитися керувати своїм генетичним апаратом та впливати на процес формування нових клітин. Але можливість повертання часу у зворотному напряму залишається поки що загадкою.

Єдине, що вдалося виявити – це те, що після виходу із своєї оболонки медуза має клітини у такому стані, ніби вони щойно утворилися. Але із уроків біології нам відомо, що будь-які клітини старіють та не мають можливості повернутися у новонароджений стан. Такі закони природи…

Медуза Turritopsis nutricula була знайдена декілька років тому. Але сам факт вічного життя ставився під сумніви. Перше цілком нормальне пояснення базувалося на звичайному способі розмноження. Його можна пояснити так: медуза покривається твердою оболонкою, там утворюється нова особина (стара при цьому гине), яка і виходить із оболонки.

Але останні дослідження дійсно доказали безперервність оновлення одного організму та вічне життя. Хоча, вічне воно, скоріш за все до появи на горизонті хижака, який полюбляє лакомий вічно молодий організм виду Turritopsis nutricula 🙂Залишити відповідь