Тиранозавр, але розміром із невеликого собаку

Палеонтологам із США вдалося знайти тиранозавра розмір якого дорівнює приблизно розміру собаки. Сам тиранозавр являється найдревнішим представником свого виду на території Північної Америки. А це говорить про те, що королі мезозойської ери стали велетнями лише із часом. Опис знахідки та фото скам’янілості були представлені в журналі Communications Biology.Завдяки ряду особливостей (потужні щелепи, бінокулярний зір, швидкому росту), що притаманні представникам м’ясоїдних динозаврів, тиранозаври господарювали на суходолі протягом 15 мільйонів років. Але остання знахідка говорить, що вершина слави дісталася для них не зразу.

Початок їхньої еволюції був не таким прихильним до них, вони були слабшими ніж алозаври та багато інших хижаків древності. Коли відбувся переломний момент перетворення їх на найнебезпечніших зубастиків вчені поки що не знають.

В останній період тиранозаври та їхні близькі родичі тетанури, що відносяться до найбільших двоногих хижаків-ящерів мезозойської ери, вимушені були пережити кардинальні зміни.

Ми звикли до зовнішнього вигляду тиранозаврів, що показує для нас «Парк Юрського періоду» та інші подібні фільми. Але вони на справді не були зубатими та лускатими рептиліями, так вважають вчені, а пернатими тваринами зуби яких були приховані великими губами.

Але як там би не було, багато запитань щодо зовнішнього вигляду тиранозаврів залишаються відкритими та ще стільки ж суперечок різних вчених. Вчені навіть не знають чи вони були хижаками чи падальщиками. Не знають чи швидко вони росли і як виглядали їхні малюки. Одні вчені вважають, що малеча тиранозаврів була не схожа на своїх батьків і дієта у них була також іншою. Але це все теорії, які перевірити проблематично, а можливо, і взагалі не можливо.

Вчена Занно ((Lindsay Zanno) разом із своїми колегами із університету Північної Кароліни (США) вже багато років прагнуть знайти відповіді на ці та багато інших запитань, проводячи розкопки на території штату Юта. Саме тут залягають породи, вік яких становить 95-97 мільйонів років, а це набагато більше як поява перших великих тиранозаврів.

Ця епоха досить цікавить вчених, тому що останки тварин, що населяли ці землі в минулому, майже не збереглися до нашого часу. Для вчених потрібно було 10 років, щоб знайти кістки та зуби дуже незвичайного тиранозавра, які і змінили їхні погляди щодо всієї родини цих ящерів.

Кістки та зуби знахідки належали дуже маленькому динозавру, вагою приблизно у 87 кілограмів та довжиною 1,2 метри. Розміром він був приблизно як велика собака. Знахідка отримала назву Moros intrepidus, що перекладається із суміші двох мов (латині та давньогрецької) як «Безстрашний вісник загибелі».

Знахідка, скоріш за все, не була безневинною істотою, а володіла швидким бігом, чудовим зором та нюхом. Ці переваги давали йому змогу швидко знаходити та заганяти здобич та одночасно уникати інших великих хижаків того часу.

Потім вчені зрівняли останки міні-тиранозавра із кістками інших давніх хижаків та відкрили ще більш дивну річ. Як виявилося – вони були родичами не американських ящерів, а тиранозавра «Тамерлана» (Timurlengia euotica), останки якого декілька років назад були знайдені американськими та російськими вченими в Узбекистані, а також його китайського сусіда ділуна (Dilong paradoxus).Обидва динозаври жили приблизно у той період, що і знахідка і також не мали великих розмірів, лише трішки перевищуючи Moros intrepidus. Це все говорить про те, що тиранозаври з’явилися не на території Північної Америки, а на території Азії, звідки мігрували на новий континент приблизно 100 мільйонів років тому.

Всі ці дані (невеликі розміри тіла, їхня поява) говорять про те, що практично до кінця крейдового періоду тиранозаври залишалися невеликими істотами. А вже 80-85 мільйонів років тому вони почали стрімко збільшуватися в розмірах, саме тоді, коли чергове вимирання зумовило зникнення тамтешніх топ-хижаків.

Залишити відповідь