Megachile pluto

Звичайна бджола та бджола Уоллеса

Гігантська бджола, яка вважалася вимерлою знайшлася в Індонезії. Це не перший випадок «воскресіння» тварин, про який я розповідав на сайті. Бджола Уоллеса (Megachile pluto), а це саме вона, була знайдена на півночі Молуккських островів.Бджола Уоллеса відноситься до сімейства мегахілідів. Як зрозуміло із назви, вперше бджолу знайшов натураліст Альфред Уоллес у 1859 році. На протязі восьми років природодослідник вивчав фауну Малайського архіпелагу та зібрав 125660 екземплярів різних організмів, серед яких було 83200 жуків. Із його колекції 1000 видів були новими для науки.

А на саму бджолу звернув увагу британський ентомолог (людина, яка вивчає комах) Федерік Сміт.

Після тих пір бджолу ніхто не бачив і вона вважалася вимерлою. Але в 1981 році її перевідкрив американський ентомолог Адам Мессер. Він знайшов 6 гнізд на острові Бачан та інших близьких до нього Молуккських островах у північній частині Індонезії.

І ось 21 лютого 2019 року експедиція в складі 3 вчених із Принстонського університету та фотографа Клея Болта змогли знову підтвердити існування даного виду.

Бджоли будуть свої гнізда у дерев’яних термітниках, які населяють терміти роду Microcerotermes. Терміти цього роду будують термітники у стовбурах та гілках дерев, використовуючи для цього дерево та його похідні. Найбільше гніздо гігантських бджіл налічувало 157 стільників, що розходилися в горизонтальному напрямку від вертикального тунелю.

Бджоли відносяться до антофільних комах, тобто таких, які сідаючи на квітку, щоб поживитися пилком або нектаром, здійснюють перехресне запилення. Провівши лабораторний аналіз було з’ясовано, що бджоли найчастіше відвідували квіти рослин родини миртові (фото представника можна бачити знизу).

Мирт

Бджола Уоллеса являється найбільшою серед всіх бджіл у світі. Довжина тіла самок становить до 39 мм, розмах крил – до 63 мм. Самці менші, довжина тіла становить біля 23 мм.

Бджоли мають дуже великі щелепи, які використовують для збору смоли, що використовується для будування гнізд. Самки відкладають досить великі яйця довжиною до 9 міліметрів.

Бджола Уоллеса

Megachile pluto внесена в міжнародну Червону книгу у категорію «недостатньо даних».За даними National Georaphic, на eBay продаються схожі бджоли по ціні у декілька тисяч доларів. За словами вчених, після того як вони знайшли бджолу – кількість незаконних продаж тільки збільшиться. Хоча, скоріш за все, недобросовісні колекціонери і так знали про її існування.

Залишити відповідь