Epipremnum

Американські генетики перетворили звичайну кімнатну рослину в «кондиціонер», що очищає повітря від бензолу і інших канцерогенів, вставивши в неї один з генів кролика. «Рецепт» по її виведенню було подано в журналі Environmental Science and Technology.«Всі знають, що бензол та інші леткі вуглеводні присутні в домашньому повітрі, але ніхто не думав, що їх можна якось видалити звідти. Ми створили рослину, яка робить цю роботу за нас. Зараз ми працюємо над створенням нової версії, яка буде знищувати ще і формальдегід», – заявив Стюарт Стренд (Stuart Strand) з університету Вашингтона в Сіетлі (США).

За останні роки генетики створили кілька десятків видів трансгенних рослин і тварин, чия ДНК була модифікована не для їхнього захисту від паразитів і шкідників, а для того, щоб вони виробляли більше корисних речовин.

Наприклад, в минулому році генетики презентували світу «фіолетову» картоплю, багату на вітамін С і антиоксиданти, а трохи раніше вони створили нові сорти рису, що містять в собі велику кількість білків, і помідори, що містять в собі резвератрол – речовину, що захищає мозок від хвороби Альцгеймера і омолоджує інші частини тіла.

Стренд і його колеги створили ще одну ГМО-рослину, яка може виконувати зовсім іншу корисну функцію – захищати наше тіло від канцерогенів, які досить складно видалити з повітря за допомогою фільтрів або хімічним шляхом.

Як жартують генетики, вони створили штучну «зелену печінку», вмонтувавши в ДНК звичайного домашнього епіпремнуму, ліаноподібної кучерявої рослини з тропіків, ген CYP2E1, який відповідає за переробку цих речовин в реальній печінці людини та інших ссавців.

Епіпремнум був обраний з двох причин – він добре росте навіть в темних кімнатах і методики модифікації його ДНК досить добре відпрацьовані в ході минулих дослідів. До того ж, він не цвіте в домашніх умовах і не дає насіння, що перешкоджає потенційній «втечі» такої ГМО-рослини в дику природу.

В якості додаткового бонусу, листя цієї рослини світяться в темряві, якщо їх підсвітити ультрафіолетовою лампою, завдяки наявності в їхніх клітинах гена GFP, «запозиченого» у медуз.

Як показали перші досліди, одна така рослина масою близько 10 кілограм зможе повністю очистити кімнату від канцерогенів всього за тиждень, навіть якщо їхня концентрація в сотні і тисячі разів перевищує максимально допустимі. Більш реалістичні сліди канцерогенів, на думку Стренд і його колег, будуть видалятися ще швидше.

Джерело: https://ria.ruЗалишити відповідь