В головному мозку людини знайшли процес, що шукали 100 років

Існує велика кількість нейродегенеративних захворювань, які рано чи пізно зумовлюють загибель нейронів – клітин головного мозку. Наприклад, хвороба Гентінгтона викликає поступову загибель нервових клітин. Проте клітини не вмирають раптово, а починають втрачати зв’язки та «відключаються» одна від одної. Зрозуміло, що із часом порушення руйнування зв’язків між нейронами лише прогресує. Хоча нейродегенеративні захворювання відомі дуже давно, проте процеси, що їх зумовлюють намагаються вивчити вже 100 років. І лише зараз занавіса таємничих процесів відкрита.Відкрили даний процес працівники із Медичної школи Університету Піттсбурга, використовуючи тваринні зразки та нервові клітини, що були вирощені в пробірці. Новий фізіологічний процес, про який дізналися вчені має назву «невритоз».

За словами вчених, невритоз – це процес, що раніше ніким не був описаний. Але він може відігравати значну роль в розвитку клітин головного мозку, його старінні та розвитку нейродегенеративних захворювань.

Автором даної роботи являється Роберт Фрідландер. Історія почалася із того, що працівник лабораторії, якою завідує Роберт Фрідландер, Сергій Баранов побачив цікаве явище у нервових клітинах лабораторних мишей.

Він побачив, що мітохондрії мишей, які знаходяться на периферії нервових клітин головного мозку не функціонували належним чином. Тоді вчені звернули увагу на нервові клітини спинного мозку. Їхні мітохондрії також функціонували не правильно. Вони не знають чи хтось раніше помічав даний взаємозв’язок.

Вся ситуація пов’язана із білками. У мітохондріях вони були пошкоджені, а нові на їхнє місце не поступали. Тому і енергетичні станції клітин не могли нормально функціонувати. А із часом це запускало ферменти, що спричиняли загибель нейронів. На думку дослідників невритоз являється аналогом апоптозу – запрограмованої загибелі клітини.

Наступним етапом була спроба дізнатися чи має невритоз прямий зв’язок із розвитком нейродегенеративних захворювань. Команда доктора Фрідландера у своєму попередньому дослідженні показала, що при хворобі Гентінгтона порушується ланцюг передачі білка. Дане дослідження показало, що дійсно існує зв’язок між невритозом та розвитком нейродегенеративних хвороб.

Сам по собі невритоз при нормальних фізіологічних процесах, які відбуваються в нервових клітинах являється нормою та не призводить до загибелі клітин. Але при сильному навантаженні на вже виснажені та вразливі клітини можуть розвиватися нейродегенеративні захворювання, що в подальшому призведе до порушення зв’язків та наступній загибелі нейронів. Захистивши мітохондрії можна буде лікувати нейродегенеративні захворювання. Але для цього потрібно знайти спосіб, що зможе нормалізувати функції в цих унікальних структурах, що відповідають за енергетичні процеси в клітині.Залишити відповідь