Астроцити приховували своє призначення 1

Фахівці з Кембриджського університету провели експерименти на генетично модифікованих мишах і побачили, що астроцити без сприяння нейронів супрахіазматичного ядра (СХЯ) можуть керувати «біологічним годинником». Робота опублікована в журналі Science.Циркадні ритми – циклічні переходи біологічних процесів, пов’язаних зі зміною дня і ночі. В організмі ссавців ними керує супрахіазматичне ядро (частина передньої області гіпоталамуса). Воно виділяє гормон мелатонін і з його допомогою регулює «біологічний годинник».
Команда вчених з Кембріджського університету стежила за роботою нейронів цього ядра і за астроцитами – нейрогліальними клітинами зірчастої форми. Функцій цих клітин безліч: вони захищають нервову тканину від шкідливих речовин, утворюють гліальні трубки для нейробластів, задають напрямки росту для нейронів, але всі ці функції допоміжні. Тому вчені здивувалися, дізнавшись, що астроцити здатні самі задавати циркадні ритми.

Автори вивели генетично модифікованих мишей, у яких порушена робота супрахіазматичного ядра, але вони виявили, що відновлення справної роботи тільки лише астроцитів здатне повернути нормальне регулювання активності сну і неспання. Астроцити за допомогою глутамінової кислоти впливають на нейрони СХЯ, відновлюючи роботу «годинника». Однак при порівнянні таких мишей з контрольними біологи помітили, що їхній період виявився на одну годину коротшим, що, на думку авторів, показує, як астроцити вибудовують власний ритм.

«Це перший випадок успішної демонстрації того, що астроцити, клітини, які ми до цього вважали допоміжними, фактично здатні самі контролювати поведінку тварин. Це значний прогрес в області нейробіології» – сказав один з перших авторів статті Майкл Гастінгс (Michael Hastings).

Джерело: https://medicapp.ruЗалишити відповідь