© Фото : Adrian SmithМурахи, які колекціонують черепи своїх ворогів

© Фото : Adrian Smith

Безневинні руді мурашки, що живуть в лісах Флориди, виявилися таємними “мисливцями за головами”. Вони вбивають більших мурах за допомогою “плювків” кислоти і колекціонують їхні черепи в своїх мурашниках, пише натураліст, який опублікував статтю в журналі Insectes Sociaux.“Ще в 1958 році, коли ці мурахи були відкриті, вчені помітили щось незвичайне. Їхні мурашники і їх околиці були усіяні відрубаними головами гігантських мурах-одонтомахусів, яких бояться і поважають навіть павуки. Ніхто не знав, звідки вони могли взятися в колоніях їх скромних рудих кузенів “, – розповідає Адріан Сміт (Adrian Smith) з університету Північної Кароліни в Ролі (США).

Фермери, рейдери і рабовласники

Мурахи і інші суспільні комахи, такі як бджоли або терміти, з’явилися ще за часів динозаврів, і за наступні сотні мільйонів років еволюції вони виробили найрізноманітніші і часто екстравагантні способи життя.

Наприклад, сьогодні на Землі існує приблизно дві сотні видів мурах- “фермерів”, які вирощують одні і ті ж гриби і харчуються їхніми плодовими тілами протягом багатьох мільйонів років. Багато з їхніх кузенів, що живуть в тропічних лісах Амазонії, повністю відмовилися від постійних колоній і перейшли на “кочовий” спосіб життя, а інші навчилися захоплювати чужі мурашники і перетворювати їх жителів в своїх рабів.

Сміт розкрив таємницю одного з подібних химерних видів цих комах, спостерігаючи за життям колоній звичайних рудих мурах (Formica archboldi), що живуть в лісах Флориди та інших південних регіонів США.

Спочатку, як зазначає вчений, його цікавила не таємниця того, чому ці мурахи колекціонують черепи більших родичів, а те, які хімічні сигнали вони використовують для спілкування з собі подібними і представниками інших видів.

До його великого подиву, руді мурашки з Флориди виробляли зовсім не той набір запахів, як інші представники роду Formica. У більшості випадків їхні феромони фактично не відрізнялися від тих летючих речовин, які виробляли мурахи-одонтомахуси (Odontomachus), чиї черепи часто знаходять в їх мурашниках.

Це дуже дивний збіг з точки зору еволюції. Як правило, комахи використовують ці сигнали для того, щоб відрізняти представників свого виду від інших мурах, а не намагаються бути схожими один на одного, якщо одні з них не ведуть паразитичний спосіб життя.

Більш того, враховуючи, що одонтомахуси давно вважаються одними з найнебезпечніших і лютих хижих мурах в Америці, логічно було б припустити, що руді мурашки повинні були б сильно відрізнятися від них для того, щоб уникати зіткнень з цими гігантами.

Приховані мисливці

Це наштовхнуло Сміта на парадоксальну думку – Formica archboldi могли цілеспрямовано полювати на цих гігантів, використовуючи їх запах в якості одного із засобів “камуфляжу”. Відповідно, їхні черепи повинні бути не випадковими “прикрасами” колоній рудих мурах, а слідами “обідів” останніх.

Він перевірив цю ідею, піймавши кілька одонтомахусів і висадивши їх у невелику лабораторну колонію флоридских рудих мурах і інших представників роду Formica. Подальші спостереження допомогли йому розкрити таємну і дуже потужну зброю Formica archboldi.

Виявилося, що ці мурахи дійсно можуть вбивати одонтомахусів, зближуючись з ними і вистрілюючи їм в “обличчя” струменем з кислоти. Одного такого пострілу, як показали спостереження за допомогою високошвидкісної камери, було досить для того, щоб нанести серйозну травму хижій мурашці, і повністю паралізувати її в 70% випадків.Коли це відбувалося, автор “пострілу” переносив свою жертву в колонію, де вона позбавлялася голови і з’їдалася родичами мисливця протягом наступної доби.

Що цікаво, найближчі родичі Formica archboldi не вели себе подібним чином, але при цьому їх кислота теж викликала параліч у одонтомахусів. Це говорить про те, що флоридські руді мурашки еволюціонували з “всеїдних” комах в вузько спеціалізованих “мисливців за головами”, головним джерелом їжі для яких стали одні з найнебезпечніших безхребетних мешканців лісу.

Джерело: https://ria.ru

Залишити відповідь