Скоро зникнуть практично всі незаймані куточки природи

У найближчі десятиліття Росія може стати однією з п’яти країн світу, на чиїй території ще будуть присутні значні куточки суші і моря, не зачеплені діяльністю людини, пишуть екологи в статті, опублікованій в журналі Current Biology.“Майже всі куточки дикої природи, близько 94% від їх загальної площі, зараз знаходяться в 20 країнах світу, причому 70% з них належать всього п’яти державам — Росії, Канаді, Австралії, США і Бразилії. Від їхній дій буде залежати доля дикої природи на Землі “, – заявив Джеймс Уотсон (James Watson) з університету Квінсленда (Австралія).

Уотсон і його колеги представили чергову версію карт незайманих людиною куточків природи, що не оновлювалися Товариством збереження диких тварин (WCS) з середини 90 років минулого століття до 2016 року, коли його команда опублікувала їхнє перше нове видання.

Так звані “зони дикої природи” в термінології WCS і групи Уотсона являють собою великі території, на яких збереглися природні ландшафти і екосистеми, не зачеплені людиною і зберегли своє біо- та еко-розмаїття. Відсутність людей на них не обов’язкова, проте рівень їхнього втручання в життя природи повинен бути мінімальним.

За минулим оцінками WCS, приблизно 33% від загальної поверхні суші Землі були покриті подібними зонами на початку 1990 років, а століття тому їхня площа становила 85%.

Останні дані, опубліковані Уотсоном і його колегами два роки тому, показують, що “катастрофічна” кількість зон дикої природи, майже 9,6% від площі всієї суші, була втрачена за минуле чверть століття. Це відповідає за площею приблизно половині Австралії або третині Сполучених Штатів (3,3 мільйона кілометрів).

Сьогодні Уотсон і WCS представили аналогічну карту, складену на цей раз не тільки для суші, але і морів Землі. Як виявилося, світовий океан набагато сильніше постраждав від діяльності людини, ніж континенти й острови — всього 13% від його площі залишилося неторкнуті рукою “вершини еволюції”.

Велика частина з цих куточків гідросфери, як відзначають вчені, знаходиться в важкодоступних і суворих куточках Землі — біля берегів Антарктики і Арктики, а також в центральних регіонах Тихого океану, де майже немає людей, а також в міжнародних водах, чий рівень експлуатації людиною поки не такий високий.

У сумі з аналогічними регіонами суші, Росія займає лідируючі позиції в цьому рейтингу з величезним відривом — приблизно 15 мільйонів квадратних кілометрів від її наземних і морських володінь, близько 61% від загальної площі країни, припадає на незайману природу. Майже в два рази їй поступається Канада, а США, Австралія і Бразилія — приблизно на порядок.

З огляду на те, що Земля втратила майже 10% сухопутних куточків дикої природи за останні 25 років, цілком імовірна ситуація, що майже всі куточки дикої природи зникнуть в найближчі десятиліття у всіх країнах світу, крім Росії, де цей процес займе набагато більше часу.

З цієї причини Уотсон і його колеги закликають уряди і ООН виробити чітку програму з порятунку дикої природи, яка б враховувала те, яку роль вона відіграє в роботі клімату і в житті всієї планети, і наділила б первозданні області у відкритому океані особливим статусом, якого вони зараз не мають.Джерело: https://news.rambler.ru

Залишити відповідь