Перший гігантський динозавр знайдений в Аргентині

Останки гігантського динозавра, знайдені в Аргентині, вказують на те, що предки диплодоків і інших завроподів стали найбільшими тваринами на Землі несподівано рано, ще до початку Юрського періоду. Про це пишуть вчені, що опублікували статтю в журналі Nature Ecology & Evolution.“Коли ми знайшли перші останки цього динозавра, ми зрозуміли, що він унікальний. По суті, він був першим гігантом серед динозаврів. Ці істоти, Ingentia prima, росли зовсім не так, як це робили інші ящери тієї епохи, що говорить про те, що гігантські динозаври з’явилися набагато раніше, ніж ми вважали “, – розповідає Сесілія Апальдетті (Cecilia Apaldetti) з університету Сан-Хуана (Аргентина).

Знахідка Апальдетті і її колег належить до числа завроподів — великих чотириногих травоїдних ящерів, які робили ставку на свою величезну масу, величезну кількість яєць в кладці і швидкий ріст молодняка. Їхнім яскравим прикладом вважаються аргентинозаври, гіганти довжиною в 35 метрів і масою приблизно в 90 тонн.

Довгий час, як відзначає Апальдетті, вчені вважали, що їхні предки з’явилися в кінці Тріасового періоду, приблизно 210 мільйонів років тому. Перші завроподи мали досить невеликі розміри — вони важили від 1 до 10 кілограм і досягали довжини в метр — і були більше схожі на більш пізніх двоногих ящерів, ніж на чотириногих гігантів юрського і крейдяного періодів.

Великих розмірів, як вважають вчені, вони почали досягати тільки в середині і в кінці юрського періоду, близько 180-155 мільйонів років тому, коли з’явилися перші неозавроподи, до числа яких відносяться диплодоки, аргентинозаври і всі найбільші ящери тієї епохи.

Апальдетті і її колеги з’ясували, що це було не так, вивчаючи останки унікального динозавра, які її команда знайшла в центральній частині Аргентини, на території провінції Сан-Хуан. Тут, як відзначають палеонтологи, залягають породи норійського і ретского ярусів, що сформувалися в кінці тріасового періоду, приблизно 210-205 мільйонів років тому.

У цих відкладах, як відзначають вчені, палеонтологи досить часто знаходять останки так званих лессемзаврів — завроподів довжиною в 6-9 метрів і висотою приблизно в метр, які вважалися одними з найбільших живих істот свого часу.

Поруч з останками цих ящерів команда Апальдетті знайшла ще більшого динозавра, чия висота становила близько 10 метрів, а маса наближалася до десяти тонн. Ця істота, яка отримала ім’я Ingentia prima, “перший гігант” на латині, була більше схожа по своїй анатомії на пізніх завроподів, ніж на сучасників.

Ці подібності, зокрема, виявлялися в тому, що в кістках цих ящерів були присутні аналогічні “повітряні мішки”, які допомагали їм охолоджувати себе і підтримувати своє тіло, які палеонтологи знаходять в останках диплодоків і аргентинозаврів. До того ж, вони мали довгу шию і хвіст, і швидко набирали масу.

З іншого боку, сліди кровоносних судин в цих кістках вказують на те, що ці ящери росли “ривками”, що не було характерно для пізніх завроподів і всіх інших динозаврів, і ходили не на прямих ногах, а на навпочіпках. Як вважають вчені, подібна незвичайна манера росту кісток допомагала Ingentia prima швидко досягати максимальних розмірів і ставати невразливими для хижаків.Все це, як вважає Апальдетті, говорить про те, що перші гігантські динозаври з’явилися на Землі як мінімум на 30 мільйонів років раніше, ніж вважали палеонтологи в минулому. Більш того, вчені не виключають і того, що “ера гігантів” могла початися ще раніше, так як лессемзаври, найближчі родичі Ingentia prima, з’явилися 215 мільйонів років тому.

Джерело: https://ria.ru

Залишити відповідь