Отрута скорпіона та доставка ліків в мозок

Вчені з Барселони розробили незвичайний спосіб доставки лікарських препаратів прямо в мозок – він базується на отруті скорпіона.Інститут біомедичних досліджень в Барселоні опублікував в журналі Chemical Communications статтю, в якій описано використання пептиду, виведеного з хлоротоксину отрути скорпіона, для доставки медикаментів через гематоенцефалічний бар’єр (ГЕБ). Цей бар’єр захищає мозок від токсичних речовин, але і не пропускає безліч потенційно корисних препаратів.

«Близько 98 відсотків ліків, які можуть мати терапевтичне застосування, не можна використовувати через те, що вони не здатні перетнути цей бар’єр», – пояснює голова лабораторії Ернест Гіральт.

Дослідники змогли хімічно синтезувати хлоротоксин і кілька його аналогів, що зберегли деякі властивості оригінального пептиду. Вони вивчили роботу цих сполук в клітинних моделях ГЕБ і продемонстрували, що пептид MiniCTX3 може переносити з’єднання через гематоенцефалічний бар’єр з дуже високим ступенем ефективності.

Подібно до того, як традиційна медицина використовує натуральні продукти на кшталт рослин і квітів для лікування різних захворювань, дослідники шукали натхнення в отруті, націлившись на визначення пептидних «човників».

«Наша мета – зробити так, щоб ліки потрапляли в мозок. Щоб досягти це, ми пов’язуємо їх з пептидами, спеціально розробленими для перетину ГЕБ. Перетворення цих препаратів в човники підвищить їх ефективність», – говорить співавтор дослідження Мерікель Тейсідо (Meritxell Teixidó).

«Існує всього дві або три групи в світі, які займаються човниковими пептидами. Ми працюємо над кількома стратегіями, одна з яких – отрути », – пояснює Гіральт.

У попередніх дослідженнях вчені розробили човниковий пептид, здатний пройти через ГЕБ, надихнувшись пептидом з бджолиної отрути – апаміном.

Джерело: https://naked-science.ruЗалишити відповідь