Мікрофлора мозку. Міф чи правда?

Американські медики помітили клітини бактерій, які населяють тканини нейроглії в мозку здорових людей.Ми вже цілком звикли до думки про те, що являємося місцем проживання численних мікробів. Про те, що наш кишечник населений трильйонами бактерій, що вони вкрай важливі для травлення і здоров’я в цілому і навіть про те, що ці бактерії впливають і на інші функції нашого організму. Однак деякі речі залишаються непорушними – і мозок, як і раніше вважається одним з найбільш захищених органів тіла, куди протипоказаний шлях безлічі потенційно небезпечних речовин і вже тим більше для мікробів і вірусів. А якщо вони туди проникли, то це за визначенням означає небезпечну хворобу.

Не дивно, що свої нові спостереження медики з Університету Алабами в Бірмінгемі озвучили з усією обережністю. Їхня стендова доповідь, представлена на минулій в Сан-Дієго щорічній зустрічі Товариства нейронаук (SfN), демонструвала мікрофотографії тканин здорового мозку, що містять клітини бактерій.

Група Розалінди Робертс (Rosalinda Roberts) спеціалізується на дослідженнях анатомії мозку хворих, які страждають на шизофренію, зіставляючи її з мозком здорових людей. За словами вченого, до своєї несподіваної знахідки вони поставилися з великою обережністю: вперше таке спостереження було зроблено ще п’ять років тому, коли на зрізі мозку post mortem медики помітили дрібні об’єкти в формі паличок.

Лише після самих ретельних перевірок, проведених спільно з фахівцями-мікробіологами, вони переконалися, що ці тіла, мабуть, бактерії. За словами професора Робертс, зрозумівши, «що і де варто подивитися», вчені досліджували зразки тканин мозку 34 здорових людей, приблизно навпіл хворих на шизофренію і здорових, – і помітили бактерії у всіх.

Населяли вони в основному не самі нейрони, а астроцити – клітини нейроглії, що підтримують роботу нервових клітин. Основні їхні скупчення спостерігалися в ділянках, що оточують судини і беруть участь в роботі гематоенцефалічного бар’єру, а також в клітинах, які оточують мієлінізовані відростки нейронів.

Автори припустили, що мікроби можуть підніматися в мозок з кишечника – по нервових волокнах або кровоносних судинах, якимось чином долаючи захисний гематоенцефалічний бар’єр. Для перевірки цієї гіпотези вони вивчили зразки мозку лабораторних мишей: дійсно, у звичайних тварин бактерії в мозку виявлялися, а у «стерильних», повністю позбавлених нормальної кишкової мікрофлори, – ні.

Поки що вчені не можуть сказати, який саме вплив ці бактерії здійснюють на мозок, чи добрий він чи негативний, хоча в зразках здорового мозку, населеного мікробами, ніяких ознак запалення вони не виявили, але цей момент ще вимагає додаткової, більш ретельної роботи. Втім, додаткових підтверджень вимагає і сам факт наявності «мікрофлори» у здорового мозку: екстраординарні заяви вимагають екстраординарних доказів.Джерело: https://naked-science.ru

 

Залишити відповідь