Сонячні затемнення та бджоли. Досить цікавий зв’язок

Останнє повне сонячне затемнення допомогло біологам підтвердити існування вкрай незвичайного феномена — бджоли та інші комахи різко замовкають і перестають рухатися в той момент, коли настає повна темрява. Їхні висновки були представлені в журналі Annals of the Entomological Society of America.“Згадки цього феномена в літературі змусили нас чекати, що рівень активності бджіл буде плавно падати. Але ми абсолютно не очікували побачити те, що бджоли будуть нормально літати до настання повного затемнення, і в цей момент різко припинять рухатися. Це виглядало так, як ніби хтось раптово вимкнув світло в кімнаті, і все життя в ній затихло “, – заявила Кендейс Гален (Candace Galen) з університету Міссурі (США).

Сонячне затемнення відбувається, коли наш природний супутник — Місяць — в своєму русі проходить по диску Сонця. Це завжди відбувається в момент новолуння. Але не в кожне новолуння відбувається сонячне затемнення. Через нахил орбіти Місяця до земної орбіти, він зазвичай трохи “промахується” і проходить вище або нижче Сонця. Однак приблизно 2-5 разів на рік тінь Місяця все ж падає на Землю і настає локальний “кінець (сонячного) світла”.

Ще рідше відбуваються так звані повні сонячні затемнення, коли диск Місяця повністю закриває собою Сонце від Землі, тимчасово повертаючи ніч на її поверхню на території вузької смужки поверхні планети, по якій проходить тінь Місяця. Як правило, такі затемнення відбуваються приблизно раз в 18 місяців, і кожна точка на поверхні Землі стає свідком подібних затемнень приблизно раз за половину століття.

В кінці серпня минулого року, як зазначає Гален, на території США відбулося чергове повне затемнення, і багато її знайомих, а також журналісти, постійно цікавилися тим, як будуть вести себе собаки та інші тварини під час “позапланового” настання ночі. Подібні питання зацікавили саму Гален, і вона вирішила провести подібний експеримент із участю бджіл та інших комах, за життям яких вона спостерігає.

Для цього Гален і її однодумці зібрали групу з чотирьох сотень добровольців, які погодилися пожертвувати видовищем заради науки. Під час наступу затемнення вони стежили не за диском Сонця, а спостерігали за активністю бджіл, а також записували рівень “природного шуму” за допомогою спеціальних мікрофонів, паралельно замірюючи температури повітря і поверхні квітів.

Вчені очікували, що бджоли, джмелі та інші комахи будуть вести себе під час затемнення приблизно так само, як при настанні ночі, поступово знижуючи рівень активності і впадаючи в анабіоз або сплячку.

Реальність виявилася зовсім іншою. Спочатку бджоли просто не помічали затемнення, майже не змінюючи поведінки навіть при істотному зниженні в яскравості денного світла. Коли ж тінь Місяця повністю закрила те місце, де знаходилися Гален і її помічники, бджоли різко переключилися в “нічний режим” і перестали дзижчати або проявляти будь-які інші ознаки активності.

Ця дивина в поведінці бджіл, як вважають вчені, буде особливо цікава для нейрофізіологів, які вивчають поведінку комах і їхній “біогодинник”, а також для екологів, що спостерігають за тим, як світлове забруднення впливає на поведінку тварин і рослин.Джерело: https://ria.ru

Залишити відповідь