Нові дані про структуру нирок ставлять під сумнів сучасне розуміння фізіології нирок

Дослідження, проведене в Брістольському університеті виявило, що мікроскопічна структура людських нирок відрізняється від існуючих про неї уявлень. Результати дослідження опубліковані в журналі American Journal of Physiology.
Нирка є ключовим органом, що регулює хімічний склад крові та інших тканин шляхом фільтрації і реабсорбції. Контроль кровотоку і тиску в нирці є важливим для підтримки цих процесів.Вчені з Брістольського університету вивчили структуру гломерул людини — мікроскопічних клубочків діаметром 0,2 мм, що складається з тонкостінних кровоносних судин, які дозволяють здійснювати фільтрацію крові в канальцях нирки. У попередніх дослідженнях мікроскопічної структури клубочків не враховувався фізіологічний тиск крові: в препарованій нирці стінки дрібних кровоносних судин і канальців спадаються, що призводить до помилкової інтерпретації зображень при мікроскопії.

Вчені показали, що архітектоніка людських гломерулярних судин відрізняється від нині описаної. Точна 3-D реконструкція клубочків виявила нові ділянки кровоносних судин, звані судинними камерами, які ставлять під сумнів сучасну концепцію функціонування нирок, існуючу вже 170 років.

Фільтруюча людська гломерула має діаметр 0,2 мм і прикріплюється до реабсорціюючого канальця довжиною 5 см і діаметром 0,06мм. У нирці відзначається більше мільйона подібних структур. 3-D реконструкція була виконана з зображень свіжої або фіксованої нирки, отриманих за допомогою світлової мікроскопії, конфокальної мікроскопії, мультифотонної мікроскопії і просвічуючої електронної мікроскопії.

Виявлені структури можуть грати роль в контролі кровотоку і фільтрації, а також тиску в ниркових клубочках у людини. Незвичайною знахідкою було те, що у більш дрібних видів, найімовірніше немає судинних камер, а також те, що більш дрібні гломерули (як, наприклад, у дітей) також можуть не мати судинних камер. Це пов’язують з дрібними розмірами гломерул, але це припущення необхідно підтвердити.

Розуміння структури і фізіології нирок дозволить краще розібратися в механізмах розвитку захворювань нирок. Вчені вважають, що отримані ними дані дозволять розібратися в розвитку цілого ряду захворювань нирок.

Джерело: https://www.medsolutions.ru/

 Залишити відповідь