Чому одні правші, а інші лівші? Справа не в мозку

Версія, запропонована німецькими вченими, спростовує зв’язок ліворукості з відмінностями між лівою і правою півкулями головного мозку.
Моторні навички лівої і правої рук відрізняються. Найчастіше переважаючою рукою є права, але на планеті також живе і чимало лівшів. Скільки саме — вченим поки підрахувати не вдається. За різними даними, вони складають від 5 до 30% людства. Не встановлені і причини розвитку організму подібним чином.Відомо, що діяльність правої руки регулюється лівою півкулею головного мозку, тому переважання лівої руки може бути наслідком його неправильного розвитку під час вагітності. Фахівці пропонують кілька гіпотез: стрес матері, високі дози тестостерону, ультразвук і навіть механізми асиметрії, які виробилися еволюційно. А британські вчені знайшли особливий ген лівшів.

Свою версію запропонували дослідники з Рурського університету. Вивчаючи рухи, які здійснюють ембріони в утробі матері, вони помітили, що у плода переважаюча рука з’являється на самих перших тижнях розвитку. Тим часом головний мозок до 15-го тижня ще не пов’язаний зі спинним і не контролює рухи тіла. Для закріплення свого висновку фахівці проаналізували експресію генів в спинному мозку на 8-12-му тижнях вагітності. Їм вдалося виявити значні відмінності в лівому і правому сегментах спинного мозку, які корелювали з переважаючою рукою плода.

Чому спинний мозок розвивається тим чи іншим шляхом, вчені не знають, але вони впевнені, що причиною є не якийсь особливий ген, а епігенетика: зміна експресії генів під впливом сторонніх чинників, навколишнього середовища або будь-яких обставин — так, як це відбувається в світі живої природи. Наприклад, у домашніх курей і голубів праве око розвинене значно краще лівого, що пояснюється положенням яйця. Найчастіше птахи відкладають їх таким чином, що праве око зародка спрямоване в бік напівпрозорої шкаралупи, а ліве — до землі.

У тих випадках, коли положення яєць змінюється, візуальну інформацію починає краще сприймати ліве око, а з яєць, інкубованих в темноті, з’являються пташенята з однаково пильними очима.

Джерело: https://www.popmech.ruЗалишити відповідь