Світ рослинних запахів 1

Багато рослин мають сильний аромат, особливо під час цвітіння. В одному з парків Франції є міксбордер (квітник витягнутої форми) довжиною близько кілометра, складений з багаторічних, сильно пахнучих видів рослин. Всього ж у світі налічується близько 3000 ароматичних рослин, запах яких надають ефірне масло, кумарини, органічні кислоти і їхні складні ефіри.

Сила запахів у різних рослин різна і в більшості випадків залежить від кількості і складу ефірної олії. Так, щоб відчути запах конвалій, навіть, коли вони ростуть великою групою, потрібно мало не уткнутися в них носом, а два-три кущики фіалок нагадують про себе вже з відстані двох-трьох метрів. Одна з найбільш же пахучих багаторічних рослин в середній смузі Росії — Абелія корейська. Названа вона на честь англійського лікаря, ботаніка і зоолога Кларка Абеля (1780-1826). Непоказні квіточки Абелії пахнуть запашним тютюном.У спекотну вітряну погоду цей запах можна відчути на відстані 300 метрів від рослини.
Щедро обдарувала природа ефірними маслами цитрус Бергамію, або бергамот. З його плодів отримують бергамотове масло, знайоме всім по запаху чаю Ерл Грей: з листя — масло петітгрейн з сильним фруктово-льодяниковим запахом з деревно-трав’яними відтінками, а з квіток — ефірне масло неролі з освіжаючим, пряним ароматом і солодкуватими квітково-трав’яними нотами.

Термін «ефірні масла» з’явився в XVIII столітті. Назва «масла» вони отримали за зовнішню схожість зі справжніми рідкими маслами, а епітет «ефірні» — завдяки летючості і здатності переганятися з водяною парою.

У хімічному відношенні ефірні масла — рідкі суміші летких органічних сполук з переважанням одного або декількох компонентів, вони виробляються рослинами і обумовлюють їхній запах. Суміш може складатися з великої кількості різноманітних за хімічною будовою компонентів, які, маючи власний аромат і перебуваючи в цілком певному співвідношенні один з одним, утворюють запах, характерний саме для даного виду.

Рослини мають різну здатність виробляти ефірні масла, і ті, в яких утворюється досить велика їхня кількість, називають ефіроносами і часто використовують для отримання ефірних масел в чистому вигляді. Але існує безліч рослин з набагато скромнішими здібностями, які тим не менше мають приємний, а іноді чудовий запах.

Утворюються ефірні масла у всіх частинах рослин, але кількість їхня в різних органах неоднакова. Найбільше — в листі, менше — в плодах і квітках. І зовсім рідко вони є в кореневищах, як, наприклад, у аїру болотного або ірису німецького, які парфумери через їхній запах називають «фіалковим коренем».

Біологічне значення ефірних масел для рослинного організму ще остаточно не встановлене. Не підлягає сумніву твердження, що вони приваблюють комах певних видів, що запилюють квітки, або відлякують тварин, які хочуть їх з’їсти. Разом з тим існує кілька гіпотез, згідно з якими ефірні масла — активні учасники обмінних процесів і, маючи протимікробну, противірусну, протигрибкову дію, захищають рослини від хвороб. Не витримує ніякої критики досить поширене твердження, що ефірні масла, випаровуючись, оберігають рослини від перегріву і переохолодження.

Якісний склад ефірної олії може бути близьким у зовсім несхожих рослин, що відносяться до різних ботанічних родин. У той же час він може змінюватися до невпізнання в залежності від змін, що відбуваються в навколишньому середовищі. Серед таких рослин — чистець візантійський. У прохолодні дні у нього легкий пряно-смолистий аромат, властивий багатьом представникам сімейства губоцвітих, а в спеку сріблясто-войлочні, шерстисті листки чистецю при розтиранні сильно пахнуть динею.

Гвоздикою, крім самих гвоздик, пахнуть, але не настільки сильно, квітки підбілу гібридного, що з’являються відразу після танення снігу. Конвалією — крім самої конвалії — актинідія коломікта, особливо її чоловічі квітки. Чайною трояндою — камелія китайська.

Квітками шипшини — розрізане кореневище родіоли рожевої, за що ця рослина і одержала видову назву. Жовтенькі непоказні квітки родіоли майже не пахнуть.

Не тільки огіркам властивий огірковий запах. Так само пахнуть бораго, або огіркова трава, живокіст, таволга і родовник малий.

Лимоном пахнуть листки меліси лікарської, змієголовника молдавського, кілька видів котовника, один з видів полину і лимонне сорго. А ось котовник котячий, який ще називають котовником лимонним, часто не виправдовує своєї назви. При розмноженні насінням він дає різноманітні форми, які і пахнуть по-різному. Лимонний запах — найрідкісніший з них. Набагато частіше серед сіянців котовника зустрічаються рослини з запахом керосину або грибного супу. Такими ж різними бувають запахи чебрецю звичайного і чебрецю повзучого, або чебрецю. Чебрець може мати солодкий запах, знайомий багатьом по препарату від кашлю «Пертусин», а може пахнути чистим тимолом (запахом зубного кабінету, де тимол використовують для дезінфекції порожнини зуба перед пломбуванням) або навіть запашним перцем.

Відрізняються не тільки суцвіттями, а й ароматом дві дуже схожих рослини сімейства складноцвітих — пижмо бальзамічне і деревій бальзамічний. Тонкий і разом з тим складний аромат листя пижма бальзамічного зовсім не схожий на аромат листя бальзамічного деревію, в якому переважає різкий запах медичної камфори.

Специфічний «медичний» запах, добре знайомий по мазям, які застосовують при болях в суглобах, додає рослинам метилсаліцилат, що відноситься до класу складних ефірів. Міститься він в багатьох рослинах, зокрема в усіх частинах таволги в’язолистої. Але найсильніший запах цієї природної речовини має береза сливолиста — дерево родом з Північної Америки.

Привабливим свіжим запахом сіна володіють досить поширені в рослинному світі кумарини — гетероциклічні сполуки, похідні бензо-α-Пірона. Вперше ці з’єднання були виділені з бобів тонко — плодів тропічної рослини діптерікса запашного, які містять їх стільки, що при сушінні кумарини виділяються на поверхні плодів у вигляді кристалів з сильним солодкуватим ароматом, що нагадує одночасно ваніль і мускатний горіх. Кумарини беруть участь у формуванні привабливих запахів плодів глоду, ірги, обліпихи, чорної смородини, яблуні, груші, малини, чорниці, морошки, а також листя буркуну, брусниці, лохини і чорниці, коренів дягелю лікарського. Всі трави, які містять кумарини, пахнуть сильніше в висушеному вигляді. Кумариновий аромат може утримуватися дуже довго: так, пахнучі кумарином пажитник і буркун зберігають запах в гербаріях, що пролежали ціле століття.

Найрізноманітніші органічні речовини, амінокислоти, органічні сполуки сірки і т. д., надають рослинам запах, який важко назвати приємним. Тухлим м’ясом віддають квітучі груші, горобина і кірказон маньчжурський. Квітки його мають форму саксофона. На звуженні в зіві розташовані спрямовані вниз гострі волоски. Тичинки знаходяться вгорі, біля квітконіжки. Комаха, яка потрапила в квітку, не може вибратися з неї до дозрівання пиляків. Пилок, який висипався з них накопичується на «дні» квітки, повністю обволікаючи муху. Після цього волоски відмирають, і муха відправляється в наступну квітку. Для ще більшого приваблення мух, що надають перевагу м’ясній їжі, квітки кірказону маньчжурського пофарбовані в «м’ясний» колір, а ось у кірказону крупнолистого вони жовті і пахнуть щойно виловленою рибою, це, ймовірно, і приваблює комах з такими смаковими схильностями.

Запах оселедцевого розсолу надає квіткам більшості видів глоду триметиламін. Не пахнуть тільки махрові, рожеві квітки глоду. Всі інші відрізняються сильним «ароматом», неприємним для людей, але дуже привабливим для запилювачів квіток. Не можна назвати привабливим запах квітів барбарису, що наводить на думку про грязну нестірану ганчірку або гнилу картоплю. Причому у квіток молодих барбарисів це відчувається слабо, а от для того, щоб наблизитися до великого куща барбарису звичайного, треба зробити над собою певне зусилля.

Але самий неприємний запах має красива декоративна рослина клопогон гроновидний. Під час цвітіння рослина синтезує сірковмісні сполуки меркаптани — ось причина того, що біля куща довго не простоїш: пахне свіжими фекаліями. Особливо сильно запах відчувається в приміщенні, тому клопогон не слід використовувати в букетах. Точно такий же аромат і в квітучої айви звичайної, але він відчувається, тільки якщо понюхаєш квітку.

Дуже неприємно пахнуть ще дві рослини, що належать до абсолютно різних родин: болиголов і чорнокорінь. Через наявність у них алкалоїдів обидва «пахнуть» мишами. Цей запах дозволяє відрізнити болиголова від численних лікарських та їстівних рослин з сімейства зонтичних, що дуже важливо, оскільки болиголов смертельно отруйний.

Специфічний запах часнику і цибулі надають сірковмісні тіосульфінати. Ці ж речовини, але в значно меншій кількості, надають запах рослинам з сімейства хрестоцвітих. Часником пахнуть талабан польовий та землянка, яка навіть назву отримала через трохи гострий, часниковий смак і аромат.

Настала осінь. Саджаючи ті чи інші рослини в своєму саду, уявіть не тільки, як вони будуть виглядати через кілька років, але і яким ароматом ви будете насолоджуватися — адже світ рослинних запахів такий різноманітний.Джерело: https://www.nkj.ru

Залишити відповідь