Чому після фітнесу не хочеться їсти

Заняття спортом не тільки спалюють калорії, але і допомагають збити апетит. (Фото: skeeze / Pixabay.com)

Ті, хто активно займається спортом або фітнесом, знають, що після того, як ти виклався на тренажерах, тобі дуже довго не хочеться їсти. Очевидно, після фізичних вправ включається якийсь механізм, що пригнічує апетит і почуття голоду. Але ось що це за механізм?

Джей-хун Джонгу (Jae Hoon Jeong) і його колегам з Медичного коледжу імені Альберта Ейнштейна прийшла в голову думка, що тут вся справа в підвищенні температури тіла – ми адже через фізичне навантаження досить сильно розігріваємося.Терморегуляція, як і апетит, залежить від гіпоталамуса – невеликої області в мозку, яка керує різними фізіологічними процесами. Для кожного процесу тут є своя група нервових клітин, але, може бути, гіпоталамічні нейрони, які регулюють харчову поведінку, відчувають також і температуру?

Клітини, які пригнічують апетит, знаходяться в дугоподібному ядрі гіпоталамуса; їхня особливість в тому, що вони здатні безпосередньо відчувати гормони і інші речовини, які плавають в крові (мозок, як ми знаємо, захищений від безпосереднього контакту з кров’ю гематоенцефалічним бар’єром).

Щоб дізнатися, чи можуть ці нейрони реагувати на тепло, дослідники обробили їх алкалоїдом капсаїцином, який міститься в пекучому перці і який діє як раз на теплові рецептори (чому ми і відчуваємо, як перець пече). У статті в PLoS Biology йдеться, що дві третини клітин дугоподібного ядра відчули капсаїцин – тобто теплові рецептори у них є і вони активні.

Від експериментів з клітинами перейшли до експериментів на мишах. Коли тваринам вводили пекучу речовину прямо в гіпоталамус, в область цих самих нейронів, миші втрачали апетит на 12 годин – вони продовжували їсти, але їли помітно менше, ніж зазвичай. Якщо ж теплові рецептори на нейронах блокували, то капсаїцин апетит не пригнічував.

Коли мишей 40 хвилин ганяли на біговій доріжці, їхня температура стрімко росла (в тому числі і в зоні дугоподібного ядра гіпоталамуса) і залишалася підвищеною протягом години – і миші після «фітнесу» теж їли наполовину менше, ніж миші, що не трудились. Але якщо на біговій доріжці бігали миші з відключеними тепловими рецепторами на нейронах, то ніяких змін в апетиті у них не було – фізкультура на їхній апетит не діяла.

Тобто гіпотеза підтвердилася: клітини мозку, які пригнічують апетит, дійсно реагують на тепло. (Пояснити, навіщо це потрібно, наприклад, можна так: велике фізичне навантаження трапляється тоді, коли доводиться від кого-небудь тікати, і бажання добре поїсти тут було б недоречне).

Швидше за все, той же механізм залишився і у нас, і тут можна придумати різні варіанти, як використовувати його для зниження ваги. Хоча що тут вигадувати – треба просто йти в спортзал.

Джерело: https://www.nkj.ruЗалишити відповідь