У Оманській затоці знайшли кисневу «мертву зону»

Зображення Оманської затоки з космосу

NASA

Дослідники підтвердили різке зниження вмісту кисню у водах Оманської затоки, що знаходиться на північному заході Аравійського моря. «Мертва зона» була виявлена підводними роботами Seaglider, повідомляється в журналі Geophysical Research Letters.Області кисневого мінімуму (нижче 60 мікромоль на кілограм) зазвичай зустрічаються в східній частині Тихого океану, на півночі Індійського океану і в східній частині Атлантичного океану в районі тропіків. Вони розташовані на глибині 200-800 метрів і є серйозною загрозою для місцевих екосистем, так як кисень необхідний для аеробних організмів. Один з найбільш «пустельних» регіонів сьогодні – це Аравійське море, там «мертва зона» простягається вглиб зі 150 до 1000 метрів. Проте, довгий час в цій області не вдавалося провести повноцінне дослідження через піратство і політичні конфлікти.

Бастьєн Квест (Bastien Y. Queste) з Центру океанічних і атмосферних досліджень в Великобританії разом з колегами використовували два автономних підводних апарати для того, щоб скласти карту розподілу кисню в морських водах. Протягом восьми місяців в 2015 і 2016 році роботи Seaglider занурювалися на глибину до 1000 метрів і передавали дані на супутники.

З’ясувалося, що територія в Оманській затоці по площі більша, ніж Шотландія, майже позбавлена кисню. На глибині 450-1000 метрів його вміст був якихось 2 мікромолі на кілограм, при тому, що біля поверхні він доходив до більш як 180 мікромоль на кілограм. Залежно від сезону «мертва зона» зміщалася то вгору, то вниз, змушуючи рибу підніматися і опускатися разом з нею. Порівняння даних, отриманих в 1990-і роки, з більш свіжими показало, що протягом трьох десятиліть кількість кисню на півночі Аравійського моря постійно зменшувалася.

Автори роботи частково пов’язують збільшення мертвих зон з кліматичними змінами, так як тепла вода, за їхніми словами, утримує менше кисню. Крім того, на ситуацію також можуть впливати добрива і відходи, які надходять разом зі стічними водами. Комп’ютерні моделі передбачають, що розмір мертвих зон в Світовому океані лише збільшиться.

Нещодавно дослідники прийшли до висновку, що кисень може впливати на клімат. На думку вчених, саме він викликав деякі вологі і теплі періоди в історії планети. На відміну від вуглекислого газу, зміна концентрації кисню ефективно працює тільки на тривалих відрізках часу, що вимірюються в мільйонах років. Тому в сучасному потеплінні кисень практично не грає ніякої ролі.

Джерело: https://nplus1.ru 

Залишити відповідь