Під Санкт-Петербургом знайшли новий вид древніх тихоходок

Під Санкт-Петербургом знайшли новий вид древніх тихоходок

Співробітник кафедри зоології безхребетних біологічного факультету Санкт-Петербурзького державного університету Денис Туманов знайшов в зразках прісної води, взятих з водойми недалеко від Санкт-Петербурга, безхребетних з типу тихоходок. Біолог визначив, що вони не належать до жодного з уже відомих видів тихоходок. Стаття з описом відкритого виду опублікована в науковому журналі Zootaxa.Екземпляри тихоходок, про які йде мова, Денис Туманов зібрав ще в 1993 році, коли працював над кандидатською дисертацією. Він виявив їх в пробах води з безіменного озера біля залізничної станції Васкелово Всеволожського району Ленінградської області. Три особини розміром до 0,3 мм не були схожі ні на один з відомих в той час євразійських видів тихоходок. Однак в той момент точно класифікувати їх не вийшло.

У 2004 році сицилійські зоологи безхребетних (Джованні Пілато і його колеги) описали новий вид місцевих тихоходок Hypsibius septulatus. За 14 років до цього, в 1990-му, той же Джованні Пілато знайшов тихоходок того ж роду – Hypsibius marcelli. Детально вивчивши їх в 2010-х, Денис Туманов прийшов до висновку, що виявлені ним три незвичайні екземпляри за будовою найближчі саме до цих південноамериканських безхребетних. Проте є і відмінності: вони проявляються в будові ротового апарату, поверхні тіла і кутикулярних смужок поблизу основ кігтиків. Крім трьох екземплярів дорослих тихоходок в воді з Васкелово знайшлися три яйця тихоходок, відкладені в скинуту самкою кутикулу.Новий вид Денис назвав Hypsibius vaskelae в честь тієї станції, поряд з якою тварини були виявлені. Варто відзначити, що і американські Hypsibius marcelli і Hypsibius septulatus теж були описані по дуже невеликій кількості екземплярів – п’ять і два відповідно. Мабуть, всі три види, про які йде мова, відносяться до стародавніх, реліктових форм і велика частина споріднених їм таксонів давно вимерла. Ситуації, коли представники одного або двох близьких видів зустрічаються в різних кінцях світу, нерідкі. Автор статті наводить такий приклад: «Вид Parhexapodibius pilatoi був описаний з мохів і грунтів напівпустель США, потім знайдений в грунті альпійських лугів Італії, а я виявив його в піску на дні декількох озер Виборзького району Ленінградської області, в Семиозер’ї».

Тихоходки цікаві своєю винятковою стійкістю до несприятливих умов навколишнього середовища. Незважаючи на те що вони вважають за краще жити в водоймах або місцях з підвищеною вологістю, вони переносять пересихання водойми і всихання власного тіла тривалістю в кілька років. Тому існують і пустельні, і гірські тихоходки. А експерименти над представниками виду Milnesium tardigradum, проведені в космосі, показали, що вони не втрачають здатності до розмноження навіть після перебування у вакуумі і під дією сильної радіації. Дослідники в останні роки активно вивчають біохімічні механізми, що дозволяють тихоходкам виживати в самих екстремальних умовах.

Джерело: https://chrdk.ru

Додати коментар