Попутний транспорт допоміг мурашкам розселитися по всьому світі

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

Червона вогняна мураха (Solenopsis invicta) – один з найнебезпечніших в світі інвазивних видів мурах

Wikimedia commons

Біологи виявили, що розселенню мурах за межі свого рідного ареалу проживання в XX столітті сприяла глобалізація торгівлі та подорожі людини по планеті. Виявилося, що більшість інвазивних видів мурах розселилися в нові місця повторно з вже освоєних ними районів саме за рахунок використання глобальних транспортних мереж, пишуть вчені в Proceedings of the National Academy of Sciences.

Rozetka UA

Навмисно чи випадково, людина поширює багато видів рослин і тварин по територіях, на яких вони раніше не жили, – зокрема, розселенню чужорідних видів сприяє глобалізація торгівлі та подорожей. Для багатьох видів умови на новому місці не дозволяють там поширитися, але є і такі види, які не тільки пристосовуються до нових умов, а й відчувають себе там набагато краще, ніж на старому місці, – далеко від природних ворогів і конкурентів за їжу. Такі інвазивні види можуть представляти серйозну загрозу для біорізноманіття, сільського господарства і здоров’я людини. Після Другої світової війни хвиля глобалізації торгівлі відкрила шляхи для міжконтинентального розселення багатьох видів, в тому числі з країн, які раніше мало брали участь в торгівлі. Щоб оцінити небезпеку розселення нових інвазивних видів, вчені досліджують механізми їхнього вторгнення в нові місця проживання.

Біологи з Франції та Нової Зеландії під керівництвом Клео Бертельсмайер (Cléo Bertelsmeier) з Лозаннського університету зосередили свою увагу на мурахах. Відомо, що різноманітність їхніх середовищ існування і харчування дозволила мурашкам заселити більшість середовищ існування на всіх континентах, окрім Антарктиди. При цьому серед мурашок є багато інвазивних видів, а п’ять з них навіть потрапили в список «100 найнебезпечніших інвазивних видів», який складений Міжнародним союзом охорони природи.

В рамках дослідження вчені проаналізували дані по більш ніж чотирьох з половиною тисячах випадків перенесення мурах за допомогою морського і повітряного транспорту в США і Новій Зеландії, що відбулися з 1914 по 2013 рік. Виявилося, що за цей час в США був виявлений 51 чужорідний вид мурах, а в Новій Зеландії — 45 видів. При цьому велика частина чужорідних видів мурах (76 відсотків для США і 88 відсотків для Нової Зеландії) була завезена з країн не з їхнього рідного ареалу проживання, тобто при цьому відбулося вторинне розселення.

Інвазивні види швидше збільшують чисельність у зоні розселення, ніж у рідному ареалі проживання, де у них більше природних ворогів і конкурентів, і саме це вчені називають можливою причиною подальшого розселення з уже захоплених територій. Інша можлива причина високої частки вторинних розселень полягає у влаштуванні транспортних мереж, у яких всі вузли (порти, міста, аеропорти, вокзали) пов’язані між собою. Потрапляючи у великий транспортний вузол, вид може розселитися відразу по декількох маршрутах по всьому світі.

Головна небезпека інвазивних видів полягає у непередбачуваності їхнього впливу на екосистему. Для деяких тварин, що знаходяться під загрозою вимирання, новий вид може стати додатковим джерелом харчування і підтримати зростання популяції. Однак набагато частіше інвазивні види завдають значної шкоди місцевим видам і сільському господарству. Прикладом негативного впливу може бути, наприклад, розселення коричнево-мармурового клопа зі Східної Азії по всьому світі за останні 20 років, яке завдало величезної шкоди сільському господарству. Цей клоп має дуже широкий спектр харчування і не має природних ворогів у місцях розселення, що дозволяє йому захоплювати все нові і нові території. Це не єдина особливість, що дає перевагу при розселенні: наприклад, мармурові раки швидко адаптуються до нових умов за рахунок триплоїдності і високої гетерозиготності.

Захисти свій комп’ютер та смартфон

ESET NOD32

Джерело: https://nplus1.ru


... ...

Залишити відповідь