Попутний транспорт допоміг мурашкам розселитися по всьому світі

Червона вогняна мураха (Solenopsis invicta) – один з найнебезпечніших в світі інвазивних видів мурах

Wikimedia commons

Біологи виявили, що розселенню мурах за межі свого рідного ареалу проживання в XX столітті сприяла глобалізація торгівлі та подорожі людини по планеті. Виявилося, що більшість інвазивних видів мурах розселилися в нові місця повторно з вже освоєних ними районів саме за рахунок використання глобальних транспортних мереж, пишуть вчені в Proceedings of the National Academy of Sciences.Навмисно чи випадково, людина поширює багато видів рослин і тварин по територіях, на яких вони раніше не жили, – зокрема, розселенню чужорідних видів сприяє глобалізація торгівлі та подорожей. Для багатьох видів умови на новому місці не дозволяють там поширитися, але є і такі види, які не тільки пристосовуються до нових умов, а й відчувають себе там набагато краще, ніж на старому місці, – далеко від природних ворогів і конкурентів за їжу. Такі інвазивні види можуть представляти серйозну загрозу для біорізноманіття, сільського господарства і здоров’я людини. Після Другої світової війни хвиля глобалізації торгівлі відкрила шляхи для міжконтинентального розселення багатьох видів, в тому числі з країн, які раніше мало брали участь в торгівлі. Щоб оцінити небезпеку розселення нових інвазивних видів, вчені досліджують механізми їхнього вторгнення в нові місця проживання.

Біологи з Франції та Нової Зеландії під керівництвом Клео Бертельсмайер (Cléo Bertelsmeier) з Лозаннського університету зосередили свою увагу на мурахах. Відомо, що різноманітність їхніх середовищ існування і харчування дозволила мурашкам заселити більшість середовищ існування на всіх континентах, окрім Антарктиди. При цьому серед мурашок є багато інвазивних видів, а п’ять з них навіть потрапили в список «100 найнебезпечніших інвазивних видів», який складений Міжнародним союзом охорони природи.

В рамках дослідження вчені проаналізували дані по більш ніж чотирьох з половиною тисячах випадків перенесення мурах за допомогою морського і повітряного транспорту в США і Новій Зеландії, що відбулися з 1914 по 2013 рік. Виявилося, що за цей час в США був виявлений 51 чужорідний вид мурах, а в Новій Зеландії — 45 видів. При цьому велика частина чужорідних видів мурах (76 відсотків для США і 88 відсотків для Нової Зеландії) була завезена з країн не з їхнього рідного ареалу проживання, тобто при цьому відбулося вторинне розселення.

Інвазивні види швидше збільшують чисельність у зоні розселення, ніж у рідному ареалі проживання, де у них більше природних ворогів і конкурентів, і саме це вчені називають можливою причиною подальшого розселення з уже захоплених територій. Інша можлива причина високої частки вторинних розселень полягає у влаштуванні транспортних мереж, у яких всі вузли (порти, міста, аеропорти, вокзали) пов’язані між собою. Потрапляючи у великий транспортний вузол, вид може розселитися відразу по декількох маршрутах по всьому світі.

Головна небезпека інвазивних видів полягає у непередбачуваності їхнього впливу на екосистему. Для деяких тварин, що знаходяться під загрозою вимирання, новий вид може стати додатковим джерелом харчування і підтримати зростання популяції. Однак набагато частіше інвазивні види завдають значної шкоди місцевим видам і сільському господарству. Прикладом негативного впливу може бути, наприклад, розселення коричнево-мармурового клопа зі Східної Азії по всьому світі за останні 20 років, яке завдало величезної шкоди сільському господарству. Цей клоп має дуже широкий спектр харчування і не має природних ворогів у місцях розселення, що дозволяє йому захоплювати все нові і нові території. Це не єдина особливість, що дає перевагу при розселенні: наприклад, мармурові раки швидко адаптуються до нових умов за рахунок триплоїдності і високої гетерозиготності.Джерело: https://nplus1.ru

Залишити відповідь