Палеонтологи знайшли перший в природі пташиний дзьоб прямо у себе під носом

Тривимірне зображення черепа іхтіорніса і реконструкція його голови в поданні художника / Зображення: Michael Hanson / Yale University

Вчені з Єльського університету (США) зібрали дзьоб іхтіорніса – знакової зубатої птахи, яка є ключовою перехідною ланкою, що зв’язує динозаврів і сучасних птахів.

Дзьоб належить представнику Ichthyornis dispar – зубатих морських птахів, що жили в Північній Америці майже 100 млн років тому. Вважається, що він був сурогатною «рукою», компенсуючи втрату передніх кінцівок, які перетворилися в крила. Але в інших відносинах істота залишалася дуже схожою на оперених ящерів.Іхтіорніс – не нове відкриття: вперше його останки знайшли в 1870-х роках. Але палеонтологам з Єльського університету не вдавалося зібрати повний череп істоти через нестачу його великих фрагментів. Виявилося, що весь цей час забуті черепні елементи зберігалися в місцевому архіві.

«Прямо у нас під носом весь цей час був дивовижний приклад перехідного птаха», – нарікав провідний автор дослідження Бхарти-Анжан Бхуллар в прес-релізі Єльського університету.
Відкриття дає нам нове уявлення про те, як виглядав перший дзьоб в природі.
Істота, що жила в період пізньої крейди, є найближчим відомим родичем сучасних птахів. Вона нагадує чайок, крячків та інших нині живучих морських птахів. Іхтіорніс може бути першим в світі прото-птахом, а його еволюційне значення відзначив ніхто інший, як Чарльз Дарвін.

Палеонтологи використовували КТ-сканування, щоб проаналізувати наявні у них частини черепа. Зразки показали дивовижну схожість з рисами динозаврів. Іхтіорніс мав розвинений, схожий на пташиний, мозок, але конфігурація його щелепного м’яза була більше характерна для динозаврів. Вчені припустили, що череп тварини залишався примітивним, відстаючи від еволюції його мозку.

Дзьоб іхтіорніса виглядав як повноцінна щелепа з зубами, в кінці якої з підщелепних кісток сформувалося щось, схоже на пінцет. Цей захватний механізм служив сурогатною рукою, поки передні кінцівки істоти перетворювалися в крила.

Джерело: https://realist.onlineЗалишити відповідь