На відео потрапила загадкова медуза, що нагадує пластиковий пакет

Тварина просто дрейфувала недалеко від апарату “Геркулес”.
Фото Gruber et al./American Museum Novitates via YouTube.

Дослідникам досить важко вивчати одну з найзагадковіших медуз із-за її природного місця існування в темних глибинах океану. Тим часом нові підводні апарати можуть пробратися в місця, недоступні для людей. І недавно новітні технології допомогли допитливим вченим поглянути на незвичайну медузу Deepstaria enigmatica без щупальців. Фахівці протягом десяти хвилин милувалися загадковою істотою.

Вперше вчені описали такий вид медузи в 1967 році. Істоту назвали в честь підводного апарату Deepstar 4000, що належав відомому досліднику Світового океану Жак-Іву Кусто, другу ж частину вона “заслужила” своєю таємничістю.З моменту відкриття вченим випадало не так-то багато шансів для спостереження за істотою. Власне, саме з цієї причини на сьогоднішній день мало що відомо про неї. Звички харчування, як саме медуза їсть, як розмножується, як широко поширена, – все це залишається загадкою.

Втім, програми з вивчення океану Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA) допомагають вченим, і, можливо, вони стоять на порозі відкриття всіх цих речей.

На відео потрапила загадкова медуза, що нагадує пластиковий пакет

На глибині практично 974 метрів, в майже повній темряві, вчені побачили дрейфуючу повз апарату D. enigmatica.
Фото Gruber et al./American Museum Novitates.

Так, в листопаді минулого року морські дослідники дистанційно керували підводним апаратом Hercules (“Геркулес”) NOAA і виявили живу D. enigmatica прямо біля узбережжя острова Сан-Бенедикто в Тихому океані.

Фахівці прикріпили до судна надвисокочутливу камеру Canon ME20F SH, яка перебувала в скляному відсіку. Таким чином вони могли отримати зображення в умовах дуже низької освітленості в афотичній зоні океану.

На глибині практично 974 метрів, в майже повній темряві вчені побачили дрейфуючу повз апарату D. enigmatica.

“Тварина просто дрейфувала недалеко від ROV” Геркулеса “(дистанційно керованого підводного пристрою – прим. ред.)”, – говорить виданню National Geographic морський біолог з Гарвардського університету Девід Грубер (David Gruber).

Якщо ретельно не придивлятися до D. enigmatica, то здається, що медуза виглядає немов пластиковий пакет. У неї немає видимих щупальців, лише один великий “дзвін”. Нагадаємо, що тіло медуз в значній частині складається з обводненої сполучної тканини — мезоглеї — і за формою нагадує дзвін або парасольку.

Оскільки більшість медуз використовують щупальці для ловлі здобичі, то Deepstaria, ймовірно, покладається на інший метод. “Парасолька” медузи настільки величезна, що може розкриватися до метра в діаметрі. У зв’язку з цим вчені припустили, що D. enigmatica є хижаком-засадчиком, який використовує всю свою оболонку “парасольки”, щоб ловити здобич, яка рухається вгору, закриваючи її як мішок.

На відео потрапила загадкова медуза, що нагадує пластиковий пакет

Оскільки більшість медуз використовують щупальці для ловлі здобичі, то Deepstaria, ймовірно, покладається на інший метод.

Фото Gruber et al./American Museum Novitates.

Під час “зустрічі” вчені змогли навіть спостерігати за тим, як це може відбуватися. Як пишуть автори роботи, наблизившись до особини D. enigmatica, вони змогли зняти організм з відкритою “парасолькою”.

Вона закривалася досить швидко — рух, який можна використовувати для ловлі здобичі, а також для пересування у воді.

Крім того, в один з моментів істота наштовхнулася на камеру, що дозволило отримати чітке зображення її гастроваскулярних (травних) каналів.

До слова, дослідники не вперше зняли на камеру істоту роду Deepstaria. Існує ще один представник цього роду — Deepstaria reticulum, він “попався” на плівку в 2012 році.

Дві істоти здаються дуже схожими одна на одну, але у них є деякі відмінності. Так, D. reticulum має невеликі скупчення отруйних щупалець під своїм “дзвоном”. Таким чином, хоча спостереження за ним цінні, недоцільно використовувати їх для того, щоб зробити висновки про поведінку D. enigmatica.На відео потрапила загадкова медуза, що нагадує пластиковий пакет

З моменту відкриття вченим випадало не так-то багато шансів для спостереження за істотою.
Фото Gruber et al./American Museum Novitates.

Вчені зробили ще одне цікаве спостереження за медузами в тій же експедиції: на морському дні був знайдений мертвий екземпляр. Такі об’єкти забезпечують їжу іншим морським істотам, і, дійсно, поряд з тушею були присутні бенкетуючі краби і креветки.

Результати дослідження представлені в науковому виданні American Museum Novitates.

Відзначається, що подібна зустріч була б неможливою без технології спостережень за морськими істотами в їхньому природному середовищі існування. В останні роки були досягнуті значні успіхи як в області технології глибоководної візуалізації з низьким освітленням, так і в області м’якої робототехніки, пишуть автори роботи. Подібні технології можуть привести до нових відкриттів, впевнені вчені.

І дійсно, існують липучі роботи, які будуть шпигувати за мешканцями океану, подорожуючи на них самих. Інші модульні боти також допоможуть в дослідженні океану і проведуть діагностику нафтопроводів.

Джерело: https://www.vesti.ru

Залишити відповідь