Найбільші дерева забрали собі половину лісової біомаси

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

James Lutz/Utah State University

Міжнародний колектив біологів провів масштабне дослідження великих лісів на Землі і визначив, як жива біомаса лісу розподіляється між деревами різного розміру і виду. Виявилося, що рівно половина всієї біомаси міститься всього у одному відсотку найбільших дерев, велика частина з яких перевищує у діаметрі 60 сантиметрів, повідомляють вчені в статті у Global Ecology and Biogeography.

Ліси беруть найактивнішу участь у вуглецевому циклі на нашій планеті: дихання, фотосинтез і газообмін в деревах визначають швидкість і механізми процесів перетворення і перенесення вуглецю на Землі, а відповідно, і їхній вплив на глобальний клімат. При цьому жива біомаса лісу являє собою дуже об’ємне сховище вуглецю, який за певних умов може виявитися в атмосфері у формі вуглекислого газу (наприклад, недавно вчені з NASA показали, що саме збільшення кількості посух і пожеж в тропічних лісах призвела до помітного збільшення частки вуглекислого газу в атмосфері в 2015-2016 роках). При цьому, незважаючи на велику кількість досліджень, присвячених видовому розмаїттю і екологічних ролях різних дерев, систематичного аналізу загальних для всіх лісів тенденцій розподілу біомаси між деревами різних видів і його зв’язку з розмірами дерев до сьогоднішнього дня не проводилося.

Rozetka UA

Щоб заповнити цю прогалину, міжнародний колектив з 98 вчених під керівництвом Джеймса Лутца (James A. Lutz) з Університету штату Юта досліджував 48 великих лісів по всій планеті площею від 2 до 60 гектарів і оцінив розподіл біомаси лісу між деревами різного розміру. Всього вчені вивчили понад 5,6 мільйона дерев діаметром більше одного сантиметра. Ці дерева представляли майже 9,3 тисячі різних видів з 210 родин.

Найбільші дерева забрали собі половину лісової біомаси

Карта досліджених в роботі лісів

J. A. Lutz et al./ Global Ecology and Biogeography, 2018

Виявилося, що в різних лісах загальна біомаса варіюється від 13 до 559 кілотонн на один гектар. При цьому рівно 50 відсотків всієї лісової біомаси міститься в єдиному верхньому відсотку найбільших дерев (а 41 відсоток всієї живої біомаси припадає на рослини певного розміру — дерева, діаметр яких на рівні грудей людини перевищує 60 сантиметрів). Вчені відзначають, що розмір найбільших дерев і загальне число великих дерев в лісі однозначно корелює із загальною біомасою, тобто ліс не може запасти велику кількість вуглецю тільки за рахунок невеликих дерев. При цьому, що цікаво, чим більша жива біомаса лісу, тим менше в ньому видове різноманіття.

Крім загальних закономірностей для всіх лісів, вчені також проаналізували і їхній географічний розподіл. Виявилося, що при збільшенні широти (як в Північній, так і Південній півкулях) загальна біомаса верхнього відсотка найбільших дерев зменшується, що пов’язано зі зменшенням загального числа великих дерев. При цьому знижується і загальна кількість дерев у лісі, що припадають на одиницю його площі. Крім того, зменшення розміру дерев і зміщення розподілу біомаси при русі від екватора супроводжується збільшенням складності структури лісу.

Вчені відзначають, що отримані ними результати в першу чергу підкреслюють важливість великих дерев для всіх без винятку лісових екосистем. Незважаючи на те, що загальне число великих дерев в лісах значно менше, ніж маленьких дерев, чагарників і невеликих рослин, саме вони представляють найбільш поширені види і визначають структуру лісових екосистем — контролюючи кількість вуглецю, води і сонячного світла в різних ділянках лісу. Тому вчені пропонують приділяти більше уваги великим деревам, як з точки зору фундаментальних досліджень (біологічних, екологічних або кліматичних), так і при розробці промислових і технологічних процесів, зокрема при плануванні рубок.

Захисти свій комп’ютер та смартфон

ESET NOD32

Незважаючи на те, що вплив дерев в тропічних лісах на глобальний клімат переоцінити досить складно, іноді взаємозв’язки виявляються не найочевиднішими. Наприклад, недавно вчені виявили, що уповільнення транспірації через зростання концентрації вуглекислого газу в атмосфері може привести до асиметрії в зміні рівня опадів між Західною та Східною півкулями Землі.

Джерело: https://nplus1.ru


... ...

Залишити відповідь