Мох може ефективно очистити воду від токсинів: нове відкриття

Шведські вчені з’ясували, що особливий вид моху, що росте на болотах, неймовірно ефективно видаляє з води миш’як і робить її придатною для харчування за рекордно короткі терміни.

Якщо ви заблукали в лісі і вас мучить спрага, то очистити проточну воду зі струмка і зробити її придатною для пиття можна за допомогою безлічі самих різних пристосувань — від саморобного фільтра з піску і вугілля до спеціальних похідних приладів і хлорних пігулок. Але тепер вчені ще більше спростили завдання: виявилося, що деякі види моху також можна використовувати в якості відмінних природних фільтрів.Природний засіб від отруєння миш’яком

Мох, який нас цікавить, називається Warnstorfia fluitans. Він росте переважно на шведських болотах, води яких часто наповнені миш’яком — побічним продуктом найближчих гірничо-переробних комплексів. Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі Environmental Pollution, вчені виявили, що мох на подив швидко витягує з води весь миш’як до рівня, при якому рідину можна пити!

Залізні рудники на півночі Швеції давно вже стали причиною того, що велика частина води забруднена миш’яком. Більш того, страждають і вологолюбні рослини — наприклад, рис на шведських плантаціях разом з водою також вбирає і накопичує небезпечну речовину, після чого стає непридатний в їжу. Дослідники зі Стокгольмського університету вважають, що цілеспрямоване висаджування моху на заболочених територіях допоможе знизити рівень токсинів у воді і зробити її чистішою.

Випробування моху

Для того, щоб перевірити свою теорію, вчені провели ряд випробувань. Для цього вони почали з води, концентрація миш’яку в якій перевищувала гранично допустиму в 10 разів — випивши такий розчин, можна заробити важке отруєння. Як з’ясувалося, у моху пішла всього година (!) на те, щоб поглинути 82% миш’яку, який міститься в воді!

Подальші дослідження, втім, показали, що більш високі концентрації миш’яку, а також той факт, що з часом він накопичується в волокнах моху, роблять фільтрацію не такою швидкою і ефективною. Цей підхід набагато ближчий до реальності — і тим не менше вчені налаштовані оптимістично, адже виявилося, що в кінцевому підсумку мох може увібрати в 1000 разів більше миш’яку, ніж максимум EPA, перш ніж у самої рослини будуть виявлені які-небудь ознаки отруєння.

Як і очікувалося, миш’як зв’язується з тканинами моху, що нейтралізує його. Це дозволяє перервати «токсичний» цикл: в Швеції дуже мало тварин, які харчуються сирим мохом, так що за подальше поширення токсину хвилюватися не доводиться. Звичайно, пройде ще час, перш ніж вчені перейдуть від лабораторних випробувань до практичних посівів. Втім, для шведів (особливо які проживають в сільській місцевості) їхня робота може обернутися справжньою панацеєю, адже це максимально дешевий і в той же час дуже ефективний спосіб очистити воду від токсинів.

Джерело: https://www.popmech.ruЗалишити відповідь