В губках із Червоного моря виявили хітин

Можливо, губки стануть новим джерелом цього цінного природного полімеру.

Міжнародна команда біологів виявила хітин в скелетах морських губок Accarnus wolffgangi і Chinoclathria gibbosa. Це перший приклад виявлення хітину в губках, що не відносяться до ряду Verongiida. Результати дослідження опубліковані в журналі PLoS ONE.

Хітин — природний полімер (C8H13O5N) n. Він належить до групи азотовмісних полісахаридів і є основним компонентом екзоскелета членистоногих і деяких інших безхребетних, входить до складу клітинної стінки грибів. Для промисловості хітин цікавий як сам по собі, так і в якості джерела для отримання хітозану — цей полімер можна синтезувати із хітину, відщепивши від кожної полімерної ланки одну ацильну кислотну групу.На відміну від свого попередника, хітозан добре розчиняється в воді. Обидва полімери є біологічно активними речовинами і мають широку сферу застосування від протезування і доставки ліків до підвищення врожайності сільськогосподарських рослин.

Отримують хітин із природної сировини — панцирів ракоподібних, а також із деяких видів грибів. Раніше біологи виявили цей полімер і в морських губках ряду Verongiida (його знайшли навіть в останках представників цього ряду, що жили в кембрійському періоді).

У минулому році біологи із п’яти країн — Єгипту, Саудівської Аравії, Росії, Німеччини та Польщі — об’єдналися, щоб спробувати знайти хітин і в інших морських губках. На початку вчені перевіряли розчинність різних губок в розчині лугу — губки що містять хітин в ньому не розчиняються. Всього було протестовано 60 видів губок Червоного моря. «Перспективними» (нерозчинними) виявилися лише два із них — Accarnus wolffgangi і Ehinoclathria gibbosa. Обидва види належать до ряду Poecilosclerida і раніше вже привертали увагу вчених, але не через хітин, а через високий вміст в них речовин з антивірусною і антимікробною активністю — наприклад, групи азотовмісних акарнідінів.

Дослідникам вдалося виділити хітин із зразків обох губок і підтвердити його структуру декількома методами: раманівскою спектроскопією, мас-спектрометрією і скануючою електронною мікроскопією. Виявилося, що і Accarnus wolffgangi і Ehinoclathria gibbosa мають в своєму складі так званий альфа-хітин, ланцюги якого організовані в складну тривимірну структуру. Це відрізняє хітин із губок від хітину, одержуваного із ракоподібних і грибів, – останній зазвичай вдається виділити тільки в формі порошку або пластівців.

Сам процес виділення хітину із губок досить простий: необхідно послідовно промити їх дистильованою водою, розчинами кислот і лугів. В результаті всі органічні та неорганічні компоненти розчиняться, залишивши нерозчинений тільки хітин. Автори вважають, що знайдені ними види губок можуть слугувати перспективними джерелами не тільки речовин з антимікробною активністю, а й хітину.

Джерело: https://chrdk.ruЗалишити відповідь