В губках із Червоного моря виявили хітин

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

Можливо, губки стануть новим джерелом цього цінного природного полімеру.

Міжнародна команда біологів виявила хітин в скелетах морських губок Accarnus wolffgangi і Chinoclathria gibbosa. Це перший приклад виявлення хітину в губках, що не відносяться до ряду Verongiida. Результати дослідження опубліковані в журналі PLoS ONE.

Хітин — природний полімер (C8H13O5N) n. Він належить до групи азотовмісних полісахаридів і є основним компонентом екзоскелета членистоногих і деяких інших безхребетних, входить до складу клітинної стінки грибів. Для промисловості хітин цікавий як сам по собі, так і в якості джерела для отримання хітозану — цей полімер можна синтезувати із хітину, відщепивши від кожної полімерної ланки одну ацильну кислотну групу.

Rozetka UA

На відміну від свого попередника, хітозан добре розчиняється в воді. Обидва полімери є біологічно активними речовинами і мають широку сферу застосування від протезування і доставки ліків до підвищення врожайності сільськогосподарських рослин.

Отримують хітин із природної сировини — панцирів ракоподібних, а також із деяких видів грибів. Раніше біологи виявили цей полімер і в морських губках ряду Verongiida (його знайшли навіть в останках представників цього ряду, що жили в кембрійському періоді).

У минулому році біологи із п’яти країн — Єгипту, Саудівської Аравії, Росії, Німеччини та Польщі — об’єдналися, щоб спробувати знайти хітин і в інших морських губках. На початку вчені перевіряли розчинність різних губок в розчині лугу — губки що містять хітин в ньому не розчиняються. Всього було протестовано 60 видів губок Червоного моря. «Перспективними» (нерозчинними) виявилися лише два із них — Accarnus wolffgangi і Ehinoclathria gibbosa. Обидва види належать до ряду Poecilosclerida і раніше вже привертали увагу вчених, але не через хітин, а через високий вміст в них речовин з антивірусною і антимікробною активністю — наприклад, групи азотовмісних акарнідінів.

Дослідникам вдалося виділити хітин із зразків обох губок і підтвердити його структуру декількома методами: раманівскою спектроскопією, мас-спектрометрією і скануючою електронною мікроскопією. Виявилося, що і Accarnus wolffgangi і Ehinoclathria gibbosa мають в своєму складі так званий альфа-хітин, ланцюги якого організовані в складну тривимірну структуру. Це відрізняє хітин із губок від хітину, одержуваного із ракоподібних і грибів, – останній зазвичай вдається виділити тільки в формі порошку або пластівців.

Сам процес виділення хітину із губок досить простий: необхідно послідовно промити їх дистильованою водою, розчинами кислот і лугів. В результаті всі органічні та неорганічні компоненти розчиняться, залишивши нерозчинений тільки хітин. Автори вважають, що знайдені ними види губок можуть слугувати перспективними джерелами не тільки речовин з антимікробною активністю, а й хітину.

Джерело: https://chrdk.ru

Захисти свій комп’ютер та смартфон

ESET NOD32


... ...

Залишити відповідь