Біологи вперше зібрали мишачий “ембріон” прямо зі стовбурових клітин


Біологи вперше зібрали мишачий ембріон прямо зі стовбурових клітин

Бластоциста складається з зовнішнього шару клітин, з якого розвивається плацента, і внутрішнього – майбутнього дитинчати.
Ілюстрація Nicolas Rivron.

Вчені створили зі стовбурових клітин прототип повноцінного ембріона. Він формує всі необхідні типи клітин і при імплантації в матку викликає вагітність. Такого результату вперше вдалося досягти без використання яйцеклітин і сперматозоїдів. Деталі дослідження викладені в науковій статті, яка опублікована в журналі Nature командою на чолі з Нільсом Гейзеном (Niels Geijsen) з Утрехтського університету в Нідерландах.



Навіщо вченим штучні ембріони, коли так легко отримати природний? Справа в тому, що у випадку миші немає ніяких проблем з тим, щоб проводити які завгодно експерименти над справжнім зародком. А ось з потенційною людською істотою так “погратися” не вийде. Про це до сих пір ведуться гарячі етичні дискусії, і на даний момент ембріони знищуються не пізніш як через 14 днів після запліднення.

“Модель”, отримана з стовбурових клітин, володіє багатьма властивостями ембріона і у той же час завідомо не може розвинутися у дорослий організм. Пізніше технологію, відпрацьовану на мишах, можна буде застосувати до дослідження людських ембріонів, не викликаючи на свою адресу гострої критики про моральний бік подібних дій.

Біологи вперше зібрали мишачий ембріон прямо зі стовбурових клітин

Дослідники виростили групу “синтетичних ембріонів”.
Ілюстрація Nicolas Rivron.

Нинішній штучний зародок миші був створений з використанням стовбурових клітин двох типів: ембріональних і трофобластних. Останні відповідають за формування плаценти.
Вчені хочуть дізнатися більше про розвиток зародка на ранніх стадіях. Пояснимо, що клітини ембріона у ході його розвитку і росту посилають один одному хімічні сигнали. Це свого роду інструкція, як потрібно розташовуватися у просторі, щоб утворити зародок і плаценту. І ці сигнали все ще дуже погано вивчені.



“У природному ембріоні ті ж самі стовбурові клітини у трьох вимірах розмовляють один з одним мовою, яку ми ледь розуміємо”, – пояснює перший автор дослідження Ніколас Ріврон (Nicolas Rivron) з Утрехтського університету, чиї слова наводить ресурс phys.org з посиланням на агентство AFP.

У дослідах дослідників ембріональні стовбурові клітини, мабуть, також виявилися досить “балакучими”. Розробка біологів розвинулася у аналог бластоцисти віком 3,5 дні. Нагадаємо, що на цій стадії розвитку ембріон являє собою порожнисту кулю, що складається менш ніж зі ста клітин. Його тонка стінка у майбутньому стає плацентою, а невелике ущільнення у центрі – плодом.

При пересадці у матку миші цей “квазіембріон” ініціював вагітність. Правда, вчені підкреслюють, що це все-таки не справжній зародок, і його не можна було б виносити. Але, так як це його досить точний аналог, він допоможе відповісти на багато запитань вчених.

“Цей прорив відкрив [нам] чорний ящик ранньої вагітності”, – говорить Ріврон.

 

Біологи вперше зібрали мишачий ембріон прямо зі стовбурових клітин

Подібні “моделі зародків” допоможуть розібратися у процесах, що відбуваються на перших стадіях вагітності.
Ілюстрація Nicolas Rivron.

Подібні “моделі ембріонів” допоможуть краще вивчити перші стадії розвитку плода. Вчені сподіваються, що це дозволить підвищити ефективність штучного запліднення. Адже до цих пір дві третини таких маніпуляцій закінчуються невдачею, і у основному вже після імплантації ембріона у матку. Чому так відбувається, багато в чому ще не ясно.

Крім того, штучні зародки можуть стати моделлю для випробування ліків. Нарешті, вони, як сподіваються автори, допоможуть з’ясувати механізми цілого ряду спадкових патологій, включаючи деякі види діабету і серцево-судинних захворювань.

“Наші дослідження допомагають знайти ідеальний шлях, який ранній ембріон повинен пройти, щоб розвинутися здоровим”, – робить висновок Ріврон у прес-релізі університету.

Джерело: https://www.vesti.ru

Додати коментар