Співаючі серенади хвостом колібрі зменшують ефект Доплера

Колібрі каліпта Коста
Sonja Jordan / Global Look Press

Біологи з’ясували, що самці одного з видів колібрі співають любовні пісні за допомогою хвостового пір’я. При цьому вони протидіють ефекту Допплера, щоб здаватися самкам привабливішими. Детальніше про це дослідження можна прочитати в журналі Current Biology.

Колібрі каліпта Коста (Calypte costae), що мешкають на півдні Північної Америки, отримали свою назву на честь орнітолога і археолога Луї Марі Панталеоне Коста. Вони досягають 7,6-8,9 см в довжину і важать близько трьох грамів. Самцям цього виду вразити вподобану самку допомагає зовсім не розмір.Як у багатьох видів птахів, у самок каліпта Коста непоказне буро-зеленувате забарвлення, яке більше підходить для маскування. Оперення самців набагато яскравіше: на їхній спині і боках ростуть красиві зелені пір’я, а навколо чорної голови переливається фіолетовий «комір». Однак крім яскравого вбрання, який самці демонструють протилежній статі під час залицянь, колібрі цього виду можуть привернути увагу за допомогою звуків, що видаються хвостовим оперенням під час швидкого польоту.

На відміну від споріднених видів, які теж виробляють звуки хвостовими пір’ям під час швидких «нирків» в польоті, самці каліпта Коста показують свою виставу не прямо перед самкою, а збоку від неї. Вчені помітили, що така зміна в техніці виконання хвостових «пісень» допомагає мінімізувати ефект Доплера. Так називається зміна частоти і довжини хвиль з точки зору спостерігача, викликане рухом спостерігача або джерела хвиль. У випадку зі звуком це означатиме підвищення або пониження тону, викликане рухом.

Цей ефект знайомий кожному, хто хоч раз чув сирену швидкої допомоги або поліції. При наближенні до нас машини звук завжди здається більш високим, ніж насправді. Коли ж машина віддаляється від нас, ми чуємо нижчий тон звуку. Однак якщо водій вирішить зупинитися, не відключаючи звук, ми зрозуміємо, що тон сирени насправді залишається незмінним. Чим більша швидкість руху, тим сильніше виявляється ефект.

Причину, через яку така поведінка може знадобитися самцям колібрі, вчені пояснюють так: самки віддають перевагу більш сильним і витривалим самцям, які здатні розвивати велику швидкість в польоті. Тому самці еволюціонували так, щоб навчитися приховувати свою справжню швидкість. Це допомагає їм здаватися привабливішими і замаскувати свої недоліки.

Дослідники підкреслюють, що багато їхніх колег вивчають статичні показники – наприклад, довжину хвоста або яскраве забарвлення, однак рухи можуть бути не менш важливі для стратегії підкорення партнера.

Джерело: https://indicator.ruЗалишити відповідь