«Відсутня ланка» в колообігу азоту допоможе краще зрозуміти зміни клімату

Багаті азотом гірські породи
B. Z. Houlton

Століттями вчені вважали атмосферу основним джерелом доступного для рослин азоту. Однак вони недооцінювали вивітрювання, завдяки якому чверть азоту потрапляє в екосистеми з гірських порід. Про це повідомляє стаття в свіжому випуску Science.До цього дослідження наука розглядала атмосферу як головне джерело азоту для екосистем, оскільки вона складається з азоту на 78%. Участь азоту в геохімічному циклі вуглецю, який постійно переміщується між біосферою і неорганічним світом, не було вивчено. Крім того, вчені не могли знайти «відсутню ланку» в кругообігу азоту: у грунті і рослинах його було більше, ніж це можна було б пояснити, знаючи лише про атмосферне джерело.

Цей фактор заважав дослідникам зрозуміти одну з причин глобальних кліматичних змін, оскільки вуглець входить до складу вуглекислого газу. Чим більше вуглецю поховано в породах або мертвій органіці, тим менше вуглекислого газу в атмосфері. А від підвищення рівня вуглекислого газу посилюється парниковий ефект, підвищуючи температуру на планеті.

За допомогою трьох незалежних способів оцінки були отримані нові дані про те, що в колообіг речовин з гірських порід повертається цілих 26% азоту. Вони змінюють пануючу наукову парадигму, допомагаючи зрозуміти роль азоту в кліматичних процесах. Саме азот стимулює ріст рослин, які переробляють вуглекислий газ і воду в біомасу, частково вилучаючи його з кругообігу.

За підрахунками вчених, від 19 до 31 мільйона тонн азоту щорічно повертається в біосферу з лежачих на поверхні гірських порід. Це відбувається в основному завдяки вивітрюванню і хімічним реакціям мінералів з водою. Найменше азоту постачають породи в Африці, тоді як Гімалаї, Анди, тундри, степи і ліси в північних широтах привносять більшу частину азоту цим шляхом.

Джерело: https://indicator.ruЗалишити відповідь