У тканинах людини виявлена раніше невідома анатомічна структура

Petros C. Benias et al / Sci Rep 2018

Дослідники виявили в сполучній тканині нову, раніше невідому структуру. Ця структура, або «орган», являє собою систему порожнин, заповнених рідиною. Нову структурну особливість сполучної тканини вдалося виявити при ендоскопії, суміщеної з лазерною конфокальною ендомікроскопією тканин живої людини. Як відзначають вчені в статті в Scientific Reports, існування додаткової системи каналів може пояснювати високу швидкість росту і поширення ракових пухлин – порожнини виконують роль судин, по яких до пухлини доставляються поживні речовини і поширюються метастази.Невідома анатомічна структура була виявлена при ендоскопії жовчних проток пацієнта. В навколишні тканини був введений флуоресцентний барвник – саме завдяки йому дослідникам вдалося розгледіти організовану у вигляді сіточки систему порожнин в сполучних тканинах. Зразок тканини був узятий у пацієнта при біопсії і заморожений. Виявилося, що структуру можна розглядати, якщо не фіксувати тканину спеціальними розчинами, що стандартно робиться для гістологічного дослідження.

У тканинах людини виявлена раніше невідома анатомічна структура

Сітчаста структура, виявлена під оболонкою жовчної протоки (B) при ендоскопії і в зразку біопсії (E) за допомогою лазерної ендомікроскопіі (pCLE), і візуалізована за допомогою флуоресцентної мікроскопії (F)
Petros C. Benias et al / Sci Rep 2018

Дослідники зробили висновок, що система порожнин є нормальною частиною підслизового шару сполучної тканини, що з’єднує слизову і м’язову оболонки. Ці порожнини підтримуються за допомогою пучків колагену, заповнені рідиною і відкриваються в лімфовузли. Внутрішня оболонка порожнин вистелена клітинами, схожими на звичайні фібробласти (клітини сполучної тканини).

У тканинах людини виявлена раніше невідома анатомічна структура

Зображення системи порожнин, отримане за допомогою трансмісійної електронної мікроскопії. Зірочками вказані пучки колагену, а стрілочками – підстилаючі порожнину клітини
Petros C. Benias et al / Sci Rep 2018

Подібні структури вчені виявили в ряді тканин, які підлягають періодичному або регулярному стисканню. Серед них виявилися підслизисті шари всього шлунково-кишкового тракту, сечового міхура і м’які тканини, що оточують бронхи і артерії. Ймовірно, ці порожнини виконують механічну функцію і необхідні для роботи відповідних органів. Також дослідники припускають, що порожнини вносять вклад у формування набряків і фіброзів (розростання сполучної тканини) при різних патологічних станах, а також «допомагають» поширюватися раковим пухлинам.

Лазерна конфокальна ендомікроскопія є технологією візуалізації тканин in vivo після внутрішньовенного введення флуоресцентної речовини. Метод поєднується з ендоскопією і дозволяє заглянути в тканину на глибину 60-70 мікрометрів.Це не перше відкриття, зроблене за останні роки за допомогою безперервно удосконалюючихся технологій біовізуалізаціі. Так, в 2015 році за допомогою in vivo мультифотонної мікроскопії були відкриті лімфатичні судини в головному мозку.

Джерело: https://nplus1.ru

Залишити відповідь