Новий метод створює ідеальних двійників стовбурових клітин

Стовбурові клітини з ідентичними генетичними даними допомагають в дослідженні захворювань

Генетики знайшли новий спосіб редагувати окремі нуклеотиди – «букви» генетичного коду – в геномі людини з абсолютною точністю. Для цього вони використовували вбудовані механізми полагодження ДНК, що дозволяє створювати ідеальні копії клітин. Метод можна використовувати щодо стовбурових клітин, які використовуються для дослідження пов’язаних з мутаціями захворювань, наприклад, онкологічних. Стаття з результатами роботи вчених опублікована в журналі Nature Communications.Окремі мутації в ДНК, звані однонуклеотидний поліморфізм (ОНП), тобто зміна одного нуклеотиду, – це найбільш поширений тип змін в людському геномі. Відомо понад 10 мільйонів ОНП, багато з яких пов’язують з розвитком захворювань, таких як хвороба Альцгеймера, діабет та інші. Щоб дослідити зв’язок таких змін ДНК зі спадковими захворюваннями, вчені створюють індуковані плюрипотентні стовбурові клітини, тобто отримані з тіла дорослої людини клітини, які можуть перетворюватися в будь-яку тканину організму.

У новій роботі колектив вирішив вставляти ОНП разом з флуоресцентною міткою, з боків від якої розташовувалися спеціальні послідовності, звані мікрогомологами. Це дозволило використовувати вбудовану систему полагодження ДНК – мікрогомологічне з’єднання кінців. В результаті флуоресцентна мітка вирізувалася, залишаючи тільки ОНП. Вчені могли контролювати це, бачачи, коли ця мітка припиняла світитися.

Автори протестували розробку на генах HPRT і APRT, які пов’язані з розвитком подагри і захворювань нирок відповідно. В результаті змінені клітини за новою методикою змінювали метаболізм на той, що зазвичай характерний для хворих. «Ми хочемо краще зрозуміти механізми захворювань, що в результаті повинно привести до появи нових видів лікування, – підсумовує керівник лабораторії Кнут вольт. – Ми впевнені, що новий метод знайде застосування в поточних дослідженнях людських захворювань, а також в майбутніх роботах».

Джерело: https://indicator.ruЗалишити відповідь