Мікрочастинки пластику дійшли по харчовому ланцюгу до тюленів

jakub303 / Flickr

Мікрочастинки пластику можуть передаватися вгору по харчовому ланцюгу від риби до вищих хижаків, повідомляється в журналі Environmental Pollution. До такого висновку прийшли британські вчені, вивчивши фекалії довгомордих тюленів і атлантичної скумбрії.Останнім часом проблема забруднення пластиком морського середовища все частіше обговорюється екологами і зоологами. Сьогодні пластик дістався навіть до самих важкодоступних місць: і до віддалених островів Тихого океану, і до мікроорганізмів, що мешкають в Маріанській западині. При цьому його вплив на живі організми та екосистеми досі повністю не вивчено.

Група морських біологів під керівництвом Сари Нелмс (Sarah Nelms) з Ексетерського університету провела експеримент за участю 31 довгомордого тюленя. Дослідники годували тварин, що утримуються в неволі, дикою атлантичною скумбрією, а потім досліджували їхні фекалії. Крім того, вчені також аналізували вміст травного тракту 31 риби (але не тих, які пішли на корм тюленям).

Експеримент, що тривав 16 тижнів, показав, що третина дикої атлантичної скумбрії містила частинки пластику. У травних трактах десяти риб з 31 знайшлися мікроволокна і фрагменти сміття (всього 18 фрагментів) розміром до 6 міліметрів. Крім того, мікрочастинки пластику знайшлися в фекаліях половини морських тюленів. Аналіз 31 зразка показав, що в 15 з них також містилася 26 волокон і фрагментів полімеру.


Мікрочастинки пластику дійшли по харчовому ланцюгу до тюленів

Кількість часток пластику на тварину
Sarah E. Nelms et al/Environmental Pollution, 2018

За словами вчених, результати їхньої роботи доводять можливість передачі пластика вгору по харчовому ланцюгу від хижака до жертви. Проте, варто звернути увагу, що проаналізованою рибою тюленів не годували, також неясно, чим обумовлений розмір вибірки. Таким чином, робота британських дослідників лише закладає фундамент для майбутніх досліджень, які допоможуть зрозуміти, яка кількість мікрочастинок пластику потрапляє в організм диких тварин і який вплив вони можуть здійснювати на морські екосистеми.

Сьогодні вже достеменно відомо, що від забруднення пластиком страждають коралові рифи. Присутність пластикового сміття підвищує ризик виникнення хвороб у коралів майже в 20 разів. З іншого боку, деякі бактерії навчилися переробляти поширені види пластику. Ця здатність, на думку вчених, може розвиватися в ході еволюції.

Джерело: https://nplus1.ruЗалишити відповідь