Життєздатність архей перевірили умовами Енцелада

Знімок поверхні Енцелада
NASA/JPL/ESA/SSI

Деякі види архей, зокрема метаногени, зможуть вижити на Енцеладі, повідомляється в Nature Communications. На думку авторів дослідження, джерелом енергії для бактерій будуть слугувати діоксид вуглецю і водень – останній може вироблятися в результаті хімічних реакцій в ядрі супутника Сатурна.Сьогодні вчені активно обговорюють можливість існування життя на Енцеладі. Вважається, що під його поверхнею з великою часткою ймовірності ховається океан – правда, складається він з води і так званого «вуглеводневого супу». У рідкому стані океан підтримує енергія, що виробляється в пористому ядрі супутника завдяки тертю. Таким чином, Енцелад має всі необхідні інгредієнти для виникнення примітивного життя.

Саймон Ріттманн (Simon Rittmann) з Віденського університету разом з колегами провів експеримент. Він помістив три види архей (Methanothermococcus okinawensis, Methanothermobacter marburgensis і Methanococcus villosus) в умови, близькі до тих, що панують на Енцеладі. Зокрема, організми поміщалися в суміш водню (H2), вуглекислого газу (CO2), чадного газу (CO), метану (CH4), азоту (N) і в деяких випадках ще й етилену (C2H4). Тиск варіювався від 2 до 90 бар, а температура від 65 до 80 градусів Цельсія (такою вона може бути ближче до областей гідротермальної активності, в той час як середня температура океану близька до нуля).

З’ясувалося, що Methanothermococcus okinawensis можуть рости і виробляти метан навіть в присутності тих речовин, які пригнічують розвиток інших архей – зокрема, формальдегіду, аміаку і чадного газу. Крім того, мікроби виявилися здатні вижити навіть при тиску в 50 бар, що приблизно в 50 разів більше, ніж біля поверхні Землі.

Також дослідники порахували, скільки водню може вироблятися на Енцеладі в ході серпентінізаціі. З’ясувалося, що його кількості може бути достатньо для комфортного існування архей. У зв’язку з цим дослідники пропонують в майбутніх місіях шукати на Енцеладі метаногенові біомаркери – зокрема, ліпіди і ізопреноїдні вуглеводні.

Багато дослідників намагаються з’ясувати, чи зможуть існувати земні організми на інших планетах і супутниках Сонячної системи. Експерименти показують, що мікроорганізми могли б вижити на Марсі або на Європі, супутнику Юпітера. Крім того, вчені сподіваються виявити ознаки життя і в сучасній Сонячній системі. Зараз їхніми пошуками займається апарат Trace Gas Orbiter.

Джерело: https://nplus1.ruЗалишити відповідь