ВІЛ сховався в кістках і активував їхнє руйнування

Вірусні частинки всередині остеокластів
Brigitte Raynaud-Messina et al / PNAS 2018

Люди, заражені вірусом імунодефіциту людини, нерідко відрізняються підвищеною крихкістю кісток. Французькі дослідники розповіли в статті в Proceedings of the National Academy of Sciences, що це відбувається тому, що вірус безпосередньо заражає остеокласти – спеціалізовані клітини-руйнівники кісток – і призводить до посилення їхньої активності. Таким чином, баланс між синтезом і деградацією кісткової тканини зміщується в бік деградації. Крім того, здатність заражати остеокласти і ховатися таким чином в глибину кісткової тканини забезпечує вірусу захист від дії ліків.Формування структури кістки і утворення кісткової тканини відбувається за рахунок активності двох типів клітин – остеобластів, які синтезують і мінералізують кістку, і остеокластів, які її руйнують. Діяльність клітин-руйнівників необхідна для оновлення та перебудови кісток і підтримки їхньої пружності. Проте, активність обох типів клітин повинна чітко регулюватися.

Зниження мінеральної щільності кісток часто супроводжує хворих на ВІЛ. За статистикою, ризик виникнення остеопорозу у них в шість разів вищий, ніж у здорових людей. Раніше цей феномен намагалися пояснити загальним зниженням імунітету, підвищенням викиду прозапальних молекул і навіть побічною дією антиретровірусної терапії.
Дослідники з інституту фармакології і структурної біології і міжнародної лабораторії вивчення туберкульозу та ВІЛ Національного центру наукових досліджень у Франції показали, що за посилену втрату кісткової тканини відповідають остеокласти, інфіковані ВІЛ. Ці клітини мають спільне походження з макрофагами – імунними клітинами, що мешкають в тканинах. Як з’ясували вчені на гуманізованій мишачій моделі з людськими імунними клітинами, вірус здатний заражати не тільки Т-лімфоцити (основних «господарів» вірусу), але і остеокласти.


ВІЛ сховався в кістках і активував їхнє руйнування

Колокалізація маркера остеокластів кислої фосфатази TRAP (1) і вірусного білка p24 (2)
Brigitte Raynaud-Messina et al / PNAS 2018

З’ясувалося, що в організмі хворого остеокласти заражаються вірусом або від Т-лімфоцитів, або «підхоплюючи» вільні вірусні частки. Після інфікування попередники остеокластів швидше починають мігрувати в кістку, а руйнівна активність зрілих клітин посилюється. Виявилося, що для посилення активності руйнівників необхідний вірусний білок Nef. Завдяки цьому білку зона контакту остеокластів з поверхнею кістки збільшується, і її розчинення відбувається ефективніше. Щоб підтвердити роль фактора Nef в посиленні руйнівної активності, дослідники вивели трансгенних мишей, в організмі яких синтезувався цей білок окремо від вірусу. Дійсно, у трансгенних тварин спостерігалася підвищена активність остеокластів і обумовлена цим крихкість кісток.

Що дивно, інфіковані вірусом остеокласти абсолютно не втратили життєздатності, в зв’язку з чим дослідники припускають, що кістки можуть слугувати прихованим резервуаром ВІЛ. Крім того, багато препаратів погано проникають в кістку, тому вірус там залишається захищеним від дії противірусної терапії.Джерело: https://nplus1.ru

Залишити відповідь