Палеонтологи знайшли останки пташеняти однго з перших птахів на Землі

© Raúl Martín

Палеонтологи вперше знайшли відбитки тіла і пір’я новонародженого пташеняти, яке жило на Землі 127 мільйонів років тому, що допомогло їм розкрити деякі таємниці їхньої еволюції, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Communications.



«Ця знахідка, укупі з десятками інших подібних відкриттів по всьому світу, дозволяє нам зазирнути в світ стародавніх птахів, що жили за часів динозаврів. Дивно, що так багато відмінних рис сучасних пернатих розвинулися або вже існували більше 100 мільйонів років тому», – розповідає Луїс Чіаппе (Luis Chiappe) з Національного історичного музею в Лос-Анджелесі (США).

Сьогодні серед палеонтологів немає згоди в тому, як і чому предки птахів обзавелися пір’ям і крилами. Частина вчених дотримується класичної теорії про те, що пір’я дозволило птахам освоїти нову екологічну нішу – повітряний простір – недоступну для динозаврів. Інші палеонтологи вважають, що пір’я з’явилося не заради польотів, а для обігріву тіла або привернення уваги самок.

Ще більше розбіжностей викликає саме питання того, коли птахи навчилися літати. Багато палеонтологів вважають, що це сталося досить рано, в кінці юрського або на початку крейдяного періоду, а інші вказують на те, що кістки і м’язи протоптахів були занадто слабкі для того, щоб ті могли не тільки планувати з гілки на гілки, а й злітати в повітря в довільній ситуації.

Багато цих дискусій, як зазначає Чіаппе, можна буде вирішити, якщо палеонтологам вдасться відкрити достатню кількість останків пташенят древніх птахів, чиї крила і скелет однозначно вкажуть на те, в який бік еволюціонували перші пернаті і для чого їм потрібні були крила, пір’я та інші відмітні риси птахів.

Чіаппе і його колеги зробили перший крок до розкриття цих таємниць, виявивши, що багато стародавніх птахів народжувалися безпорадними, подібно їхнім сучасним «кузенам», вивчаючи наймініатюрніші останки мезозойської пернатого істоти, знайдені рік тому на розкопках в містечку Лас-Хояс в Іспанії, неподалік від міста Куенка.

На початку крейдяного періоду ця частина Іберійського півострова, як і більша частина всієї Європи в цілому, була покрита мілководним морем. На його дні склалися ідеальні умови для формування скам’янілостей – там майже повністю був відсутній кисень та інші агресивні молекули.


Палеонтологи знайшли останки пташеняти однго з перших птахів на Землі

© Dr. Fabien Knoll
Відбитки тіла пташеняти, яке померло майже відразу після народження

Це допомогло кісткам пташеняти, яке впало в таке море через кілька годин після народження, «дожити» до наших днів майже в недоторканому вигляді. Виявивши цю скам’янілість, вчені просканували її за допомогою комп’ютерних томографів та джерела синхротронного випромінювання, що дозволило їм проаналізувати внутрішню структуру кісток і відновити «тривимірний» вигляд пташеняти.

Воно виявилося вкрай мініатюрним створінням – довжина його тіла становила всього п’ять сантиметрів, а маса – не більше 85 грам. Судячи з структури його скелета, це пташеня було настільки ж безпорадним, як новонароджені горобці, папуги, зозулі або чаплі, і не вміло ні літати, ні швидко пересуватися по землі.



Цей факт, як відзначають вчені, поки не дозволяє говорити про те, що всі давні птахи розвивалися таким чином. Цілком можливо, що 127 мільйонів років тому існували і птахи, які були схожі на гусей, курей і інших пернатих, чиї пташенята народжуються зрячими і вміють швидко бігати або навіть літати практично відразу після народження. Відкриття інших унікальних останків подібного роду, як сподіваються Чіаппе і його колеги, дадуть відповідь на це питання.

Джерело: https://ria.ru

Залишити відповідь