Окуляри для богомола: відкриті особливості зору комахи здивували вчених

Для виявлення особливостей роботи зорової системи богомола, для комахи виготовили окуляри і відправили в своєрідний 3D-кінотеатр.
Фото Newcastle University, UK.

Відомо, що наші очі бачать світ під різним кутом, а мозок, об’єднуючи два зображення в єдине ціле, використовує невеликі відмінності, щоб визначити відстань до навколишніх предметів. Крім людей стереоскопічний зір мають ссавці, птахи та рептилії. А ось серед комах є тільки один вид, який сприймає навколишній простір в тривимірному (об’ємному) вигляді, – це богомол.Рік тому дослідники з Університету Ньюкасла на чолі з Дженні Рід (Jenny Read) вперше продемонстрували, що богомоли мають бінокулярну зорову систему. Вчені створили для комах справжній 3D-кінотеатр і за допомогою бджолиного воску закріпили на голові богомолів крихітні стереоокуляри. На екрані перед випробовуваними постійно миготіли фігури, схожі на жуків, і коли вони виявлялися прямо перед богомолами, ті сприймали їх за їжу і намагалися атакувати.

У новому дослідженні тієї ж команди біолог Вівек Нітьянанда (Vivek Nityananda) і його колеги виявили, що стереоскопічний зір богомола працює зовсім по-іншому, як у інших тварин.

Люди прекрасно бачать тривимірні нерухомі об’єкти. Для цього наш мозок об’єднує в єдине ціле найдрібніші деталі зображення, отримані від кожного ока. Але в ході експериментів вчені звернули увагу на той факт, що богомоли атакували рухомі зображення і повністю ігнорували «жуків», застиглих на місці. Подальший аналіз показав, що комахи не піклуються про деталі навколишнього світу, а просто шукають в полі зору щось рухоме.

Тоді дослідники провели додаткову серію тестів за участю 20 богомолів, в ході яких кожне око комахи бачило різну картинку. Людям в подібних випробуваннях дуже складно зорієнтуватися, тому що наш мозок не може зіставляти несхожі образи. Але богомоли продовжували впевнено кидатися на жертву, коли вона виявлялася в парі сантиметрів від них.

«Це абсолютно нова форма 3D-зору, оскільки вона заснована не на статичних зображеннях, а на зміні в часі, – розповідає Нітьянанда в прес-релізі університету. – Ймовірно, вона необхідна богомолу, щоб відповісти на питання, чи знаходиться жертва досить близько, щоб її зловити? “

Більш детально з результатами дослідження можна ознайомитися в статті, яка була опублікована у виданні Current Biology.

Проект, в рамках якого проводилося дослідження, не обмежується аналізом особливостей зору богомола. Однією з його цілей є також розробка концепції принципово нових систем бачення для роботів. У цьому ключі нове відкриття вчених виглядає дуже навіть багатообіцяючим.

Сучасні роботи оснащені системами, які імітують зір людини. Очевидно, що він складніший, ніж у комахи і його імітація вимагає великих витрат, наприклад, в питаннях комп’ютерної обробки картинки. Цілком можливо, що саме завдяки бомоголам представиться можливість написати про нових оснащених дивним «зором» автономних транспортних засобах, безпілотниках і роботах-хірургах.Джерело: https://www.vesti.ru

Залишити відповідь