Мурахи вилікували хворих і не заразилися самі

Чорна садова мурашка (Lasius niger) випасає тлю
Carlos Delgado, CC-BY-SA

Австрійські ентомологи з’ясували, що чорні садові мурахи (Lasius niger) поводяться зі своїми хворими побратимами так, щоб з одного боку їх вилікувати, а з іншого – не заразитися самим. Як розповідається в Proceedings of the National Academy of Sciences, якщо мураха становить загрозу зараження інших особин, вони рідко чистять хворого від інфекції і в основному лікують його безконтактно, обробляючи заражену особину антимікробною рідиною.Чорні садові мурахи (вони ж чорні лазії) живуть колоніями, які, в середньому, налічують від чотирьох до семи тисяч особин. Через велику скупченість інфекція може швидко поширитися по всьому гнізду, тому мурахи виробили складну стратегію захисту, в яку входить і грумінг. В ході грумінгу мурахи очищають побратима від патогенів (наприклад, нарослих грибків). Або вони лікують заражену мурашку безконтактно і обприскують її антимікробною рідиною з високим вмістом мурашиної кислоти.
При лікуванні хворого побратима мурашки-«лікарі» можуть або захворіти і загинути, або виробити стійкість до повторного зараження. З іншого боку, комаха може, навпаки, стати більш сприйнятливою до нової інфекції, особливо якщо вона виникає до того, як мурашка видужала після першої. Щоб з’ясувати, чи змінюється поведінка мурах, якщо вони заразилися при взаємодії з хворою особиною, а також чи набувають вони стійкості до інфекції, група Сільвії Кремер (Sylvia Cremer) з Австрійського інституту науки і технології провела серію експериментів за участю чорних садових мурах. Дослідники заражали мурах одним з двох патогенних грибків – Metarhizium robertsii або Beauveria bassiana, а через п’ять днів вдруге, схожим грибком або з роду Metarhizium, або Beauveria. У обох паразитів однаковий життєвий цикл: з грунту або з мертвих комах спори грибка потрапляють на кутикулу здорової мурашки і спочатку їх можна або очистити під час грумінгу, або вбити, обприскавши антимікробною рідиною. Але потім спори прилипають до кутикули, а потім проникають в тіло комахи. І тоді, в залежності від дози, мураха або виробляє імунітет до грибка, або гине.

Після того, як комах інфікували невеликою кількістю патогена, вчені відстежували, як хвороба вплинула на смертність при повторному зараженні тим же або іншим грибком. Також вчені дивилися на те, як поведінка мурах змінюється по відношенню до хворих особин, і чи змінюється при цьому динаміка поширення хвороби.

Виявилося, що при повторному зараженні схожим грибком (А) більшість комах встигали виробити імунітет і на них інфекція не діяла. Якщо ж їх заражали іншим патогеном (В), то смертність комах зростала і в порівнянні з контрольною групою, яку заражали лише один раз, і в порівнянні з групою, зараженою схожими грибками. З’ясувалося, що мурахи, заражені патогенами А, міняли свою поведінку по відношенню до інших особин, якщо ті були інфіковані патогеном В. В цьому випадку, мурахи менше займалися грумінгом хворих, а лікували їх, в основному, антимікробною обробкою. Як помітили дослідники, безконтактний метод лікування допоміг знизити ризик зараження на 15 відсотків у разі грибків Metarhizium і на 92 відсотки – для грибків Beauveria.

«Така поведінка, що зменшує ризик зараження, покращує і підтримує здоров’я комах, що піклуються про хворих, і тим самим, колонії в цілому. У людському суспільстві медсестри і лікарі теж приділяють увагу своєму імунітету, наприклад, роблячи вакцинацію перед тим як вирушати в небезпечну зону. Важливо, що мурахи можуть підвищувати імунітет, не вдаючись до вакцинації », – пояснює Кремер.Джерело: https://nplus1.ru

Залишити відповідь