Білі скати перетворили гідротермальні джерела в інкубатор

Американські і еквадорські біологи виявили, що глибоководні білі скати (Bathyraja spinosissima) використовують в якості інкубаторів для яєць гідротермальні джерела, повідомляється в Scientific Reports. Вчені виявили 148 яйцевих капсул в межах 150 метрів від двох активних «чорних курців».Гідротермальні джерела (вони ж «чорні курці») утворюються на морському дні в місцях підвищеної вулканічної активності. Це тріщини, через які викидається насичена мінералами гаряча вода. Вона проникає в океанічну кору, при цьому розчиняючи різні мінерали. У корі вода розігрівається теплом мантії і через деякий час перегріту воду під високим тиском викидають термальні джерела. Свою назву «чорні курці» отримали через високий вміст сульфідів заліза, міді і нікелю, які надають воді чорний колір.

Активні гідротермальні джерела є поруч з Галапагоським архіпелагом, що складається з островів вулканічного походження. Автори статті під керівництвом Пелайо Салінаса-де-Леона з Дослідницького центру Чарльза Дарвіна на острові Санта-Крус досліджували джерела в 45 кілометрах на північ від острова Кулпеппер. На глибині близько 1670 метрів дистанційно керований глибоководний апарат, який вивчає два активних «чорних курці», виявив 148 яйцевих капсул, що лежать менш ніж в 150 метрах від джерел. Більше половини з них лежали в межах 20 метрів від труби «курця». Середня температура води поблизу джерел, виміряна на висоті 3,5 метра від поверхні джерела, була 2,76 градусів Цельсія. 90 відсотків капсул лежали там, де температура коливалася від 2,74 до 2,9 градусів Цельсія. При цьому дослідники зауважують, що вода, викинута з термальних джерел, швидко остигає, тому поруч з ними температура води могла бути значно вищою.

Апарат забрав чотири капсули для вивчення. Судячи із зовнішнього вигляду, яйцеві капсули відклали білі скати (Bathyraja spinosissima), що мешкають в Тихому океані на глибині до 2900 метрів. На відміну від більшості живородящих скатів, B.spinosissima відкладають яйця, які укладені в рогові чотирикутні капсули із захисними виростами по краях. Крім візуального огляду, дослідники відсеквенували фрагмент мітохондріальної ДНК і з’ясували, що він збігається з референтною послідовністю білого ската з бази даних.

За словами авторів статті, вони були першими, хто зафіксував використання морськими тваринами «чорних курців» в якості інкубаторів. Ймовірно, так вони прискорюють розвиток ембріона. У глибоководних скатів один із самих довгих періодів інкубації яєць серед всіх тварин. Так, у скатів Bathyraja parmifera, що мешкають в Беринговому морі при температурі 4,4 градуса Цельсія мальки вилуплюються через 3,5 роки. Якщо вважати, що інкубація яйцевих капсул проходить при 2,76 градусах, то розвиток ембріонів триватиме понад чотири роки. Тому не дивно, що скати намагаються трохи прискорити процес. Крім того, можливо, що справа не тільки в підвищеній температурі – наприклад, поблизу «курців» може бути підвищена концентрація поживних речовин.

Джерело: https://nplus1.ruЗалишити відповідь