Косатка навчилася повторювати слова за людиною

12 oz. Mouse / Williams Street, 2005-2007

Дослідники навчили дорослу самку косатки повторювати різні звуки і навіть слова людської мови – таким чином вчені підтвердили, що в основі спілкування косаток лежить соціальне навчання, а не тільки навчання старшими молодших або генетичні особливості. Дослідження опубліковане в журналі Proceedings of the Royal Society B, коротко про нього розповідає Science.Звуконаслідування широко поширене серед птахів, але у ссавців воно зустрічається не так часто. Крім людини, за допомогою звуків інтенсивно спілкуються багато представників китоподібних. У різних представників цього сімейства соціальні групи мають свої вокальні особливості, або діалекти, куди входять звукові сигнали, пісні (сукупність цих сигналів дослідники часто називають культурою).

Ймовірно, відтворення і підтримання діалектів відбувається у китоподібних не тільки завдяки «вертикальному переносу» від батьків до дітей, а й шляхом «горизонтального переносу» – завдяки соціальному навчанню від інших членів групи або навіть сторонніх особин. Значні можливості до звуконаслідування були зареєстровані у дельфінів, а для косаток є свідчення, що в природних умовах вони можуть повторювати звуки, що видаються особинами з інших регіонів і навіть іншими видами, наприклад, морськими левами.

Дослідники з Католицького університету Чилі та Мадридського університету Комплутенсе перевірили здатність косаток до соціального навчання й навчили дорослу самку косатки, що утримується в морському акваріумі в Антібі (Франція), повторювати звуки за іншим китом, звуки інших тварин і навіть слова людської мови. Так, 14-річна самка на ім’я Вікі навчилася повторювати слова Amy (Емі), hello (привіт), one-two-three (раз-два-три) і bye-bye (поки). Крім того, Вікі навчилася наслідувати слона і вовка.

Для того щоб навчити тварину повторювати звуки, тренер спочатку навчив її стандартному жесту «повторюй за мною». Цей жест використовується в процесі дресирування китів, які навчаються повторювати трюки за іншими особинами, наприклад, випускати фонтанчик води. Після того, як Вікі вивчила жест, її навчили повторювати звуки. Перший набір звуків складався з сигналів, що подаються іншого косаткою. Другий набір складався з звуків, що видаються іншими тваринами, а третій – з слів людської мови. Деякі звуки Вікі повторювала вже з першої спроби, для інших їй було потрібно багато спроб.

Незважаючи на те, що в звуках, що видаються Вікі, найчастіше важко впізнати слова, незалежні спостерігачі та акустичний аналіз записів підтвердили, що косатка хоче «сказати» саме це слово. Звичайно, про розширення «культури спілкування» косатки мови в даному випадку не йде – Вікі не використовує слова за змістом, а просто повторює звуки за тренером. Проте, це важливий експеримент, який підтверджує здатність китоподібних до навчання і який пояснює поширення їхніх власних «традицій».

Раніше дослідники з’ясували, що навчання шляхом звуконаслідування характерне, наприклад, для кажанів – молоді миші віддали перевагу «діалекту» зграї, а не материнському. А більше про «культуру» китоподібних можна дізнатися із замітки про те, як горбаті кити розучують пісні (з аудіозаписами).

Джерело: https://nplus1.ruЗалишити відповідь