Генетики вперше в історії успішно клонували мавп

З народження вівці Доллі в 1996 році вчені успішно клонували більше двадцяти видів тварин, включаючи собак, кішок, свиней, корів і поні, але до цих пір не могли зробити подібним чином клону приматів, а саме в це сімейство входять і люди.

Тепер цей бар’єр подолано. У статті, опублікованій в журналі Cell, китайські вчені з Китайської академії наук в Шанхаї, розповідають, як їм вдалося домогтися подібних результатів. Обидві клоновані тварин – це самки, одна – сім місяців, інша – вісім місяців, і звуть їх Чжон Чжон і Хуа Хуа.Голова дослідження, доктор Мумін Пу, каже, що потенційно нове досягнення відкриває дорогу до клонування людей, але робити цього його група не буде і планує створити безліч генетично ідентичних мавп для використання в медичних дослідженнях, так як вони більше схожі на людей, ніж миші або щурі.

Процес клонування поки вкрай неефективний – для отримання двох дитинчат знадобилося 127 яйцеклітин – і успіхів вчені домоглися лише з зародком мавпи. Клонувати дорослу особину таким способом не вийшло, а Доллі в 1996 році зробила таку сенсацію, так як вона була клоном саме дорослої вівці.

Процедура також досить складна технічно. Вчені видалили ДНК із ядра яйцеклітин і замінили його на ДНК із зародка. Ці перетворені клітини почали рости і ділитися, і коли досягли стадії ембріона, їх підсадили в матку самкам, щоб ті росли вже майже природним чином.

Генетики імплантували 79 ембріонів, щоб отримати двох дитинчат. Тим не менш, це все одно значний успіх подібного роду, так як інші дослідники в спробах клонувати приматів будь-яким способом потерпіли поразку. Пу каже, що вся справа в поліпшенні техніки. Дослідники додали в зародок певні речовини, які перепрограмували ДНК всередині.
Це дозволило ДНК залишити ту задачу, яку вона виконувала в зародку, тобто допомагати у виробництві колагену, і взятися за нову – створити цілу особину мавпи.

Китайські дослідники говорять, що клонування зародкових клітин разом з техніками генетичного редагування дозволить отримати велику кількість мавп з певними генетичними дефектами, які викликають такі ж хвороби у людей. Отриманих виведених тварин можна використовувати для вивчення подібних хвороб і випробування ліків. Почати дослідження генетики збираються з хвороб Альцгеймера і Паркінсона.

Джерело: https://www.popmech.ruЗалишити відповідь