Білкове покриття нейронів виявилося ключем до довгої пам'яті

Експерименти на щурах показали, що для тривалого зберігання спогадів нейронам потрібне білкове покриття, стабілізуюче синапси.

За сучасними уявленнями, окремих «молекул пам’яті» або окремих нейронів, що зберігають спогади, не існує. Спогади організовані цілими мережами, паттернами нервових клітин, пов’язаних з’єднаннями синапсів – часто тими ж самими, що беруть участь в обробці нового досвіду. Особливу роль в цьому відіграють білково-сахаридні молекули пептидогліканів, які покривають окремі частини багатьох нейронів, концентруючись навколо синапсів і стабілізуючи їх.Молекули перинейрональної мережі критично важливі мозку в ході розвитку і навчання. Але необхідні вони і просто для тривалого збереження спогадів. На це вказала нова робота Маріанни Фін (Marianne Fyhn) і її колег з Університету Осло. Їх статтю публікує журнал Proceedings of the National Academy of Sciences.

Дійсно, формування нових довгострокових спогадів пов’язане зі стабілізацією одних синапсів і ослабленням інших. У цих процесах беруть участь і пептидоглікани, які складають перинейрональну мережу. Щоб довести це, норвезькі вчені провели класичні експерименти з навчанням щурів асоціацію між спалахом світла і негативним досвідом.

Після цього тварин розділили на дві групи, контрольну та експериментальну, у якій хірургічно була видалена перинейрональна мережа нейронів вторинної зорової кори. Через місяць вчені порівняли пам’ять тих і інших, виявивши, що пацюки експериментальної групи не пам’ятали взагалі нічого.


Білкове покриття нейронів виявилося ключем до довгої пам'яті

Молекули перинейрональної мережі, що покривають нейрон, пофарбовані зеленим / © Kristian K. Lensjø

Це особливо дивно, якщо відзначити, що автори залишили недоторканими і самі нейрони, і їх зв’язку. Дійсно, коли досвід був повторений, але замість місячного терміну «перевірка пам’яті» відбулася лише кілька днів по тому після операції, спогади були ще інтактними, і щурі експериментальної групи продемонстрували це. Схоже, що перинейрональна мережа в даному випадку потрібна для довготривалої стабілізації синапсів і тривалого зберігання спогадів.Залишити відповідь