Антарктида тане прискореними темпами

© REUTERS / NASA’s Goddard Space Flight Center/File Photo

Не так давно айсберг вагою в трильйон тон відколовся від льодовика в Антарктиді

Частина західного льодовика Ларсен С – найбільшого з шельфових льодовиків Антарктиди – відокремилася і утворила один з найбільших за всю історію спостережень айсбергів, передає агентство Франс Прес з посиланням на вчених, які місяцями стежили за зростаючою в льоду тріщиною.“Утворення айсберга сталося між понеділком, 10 липня, і середою, 12 липня, коли частина льодовика Ларсен С із площею 5,8 тисяч квадратних кілометрів нарешті відділилася”, – повідомили в університеті Суонсі в Уельсі.

Раніше дослідники попереджали, що якщо айсберг відколеться, то це призведе до втрати десятої частини всього льодовика.

Льодовик Ларсена спочатку складався з трьох – Ларсен А, Ларсен B і Ларсен C. За останні півстоліття температура на Антарктичному півострові зросла на 2,5 градуса за Цельсієм. Зміна клімату призвела до того, що в 1995 році Ларсен А площею чотири тисячі квадратних кілометрів був повністю зруйнований. На початку 2000-х від Ларсена B відколовся айсберг площею понад три тисячі квадратних кілометрів. У грудні минулого року НАСА отримала знімки з літаків, які показали, що в Ларсені С виникла гігантська тріщина довжиною 112 кілометрів, шириною приблизно 100 метрів і глибиною близько 500 метрів. Цього року вона стрімко росла і до липня збільшилася до 200 кілометрів у довжину. Маса льоду тут може досягати трильйона тон.

Що буде з айсбергом далі, передбачити поки що важко, заявив Адріан Лакман з університету Суонсі, який керував дослідженням в Антарктиці. “Він може залишитися цілим, проте ймовірніше, що розколеться на шматки. Деякі з уламків можуть залишатися в тому ж районі десятиліттями, а інші частини айсберга можуть поплисти на північ в теплі води”, – сказав учений.

Думки щодо долі шельфу, від якого відколовся айсберг, також розходяться, зазначив Лакман. Одні вважають, що він буде поступово зростати, інші – що від нього будуть відколюватися нові айсберги, що в результаті призведе до його руйнування.
Британські вчені вважають, що шельф стане менш стабільним, але в будь-якому випадку цей процес займе багато років.

“Хоча цей новий айсберг не стане причиною негайного підвищення рівня моря, в тому випадку, якщо шельф ще сильно зменшиться, це може привести до того, що льодовики підмиватимуть береги на шляху до океану. Ці льоди можуть з часом вплинути на рівень моря, але дуже незначно”, – пояснив член дослідницької групи, гляціолог Мартін О’Лірі.

Керівник кліматичної програми WWF Росії Олексій Кокорін розповів про причини появи айсберга-гіганта.

«Айсберг відколовся від шельфового льодовика, його підмило потеплівшими океанічними водами з боку дна. Відзначається невелике підвищення температури води поверхневого шару океану, що становить сотні метрів, і саме це є глобальним потеплінням», – сказав Кокорін.

На його думку, поки передчасно говорити про те, що один айсберг, навіть гігантський, вплине на підвищення рівня Світового океану, який зараз зростає на три міліметри в рік. Але якийсь внесок і в підйом рівня, і в охолодження океану він внести може, вважає вчений.

Як вважає завідувач світовим центром даних з морського льоду Арктичного і антарктичного науково-дослідного інституту Василь Смоляницький, айсберг-гігант не становить загрози судноплавству, він буде довго дрейфувати в Південному океані, а танути при цьому може десятиліттями.

А ось зовсім недавно (на момент написання статті) від Антарктиди знову відколовся ще один величезний айсберг


Антарктида тане прискореними темпами

Льодовик Пайн-Айленд, який сповзає в море Амундсена – самий «проблемний» в Антарктиді. На нього припадає близько чверті льоду, який втрачає континент останнім часом, щорічно близько 45 млрд тонн. Особливо вражаюча подія відбулася тут недавно: супутникові знімки, отримані 23-24 вересня 2017р., показали глибокий розлом льодовика, від якого відколовся айсберг площею 267 кв. км.Спостереження супутника Sentinel 1 були підтверджені знімками апаратів MODIS і Landsat 8. Ця втрата стала не такою грандіозною, як айсберг, що не так давно відколовся від льодовика Ларсен С (близько 5800 кв. км). Однак для Пайн-Айленда це третя за величиною подія за останні роки після айсбергів, зазначених в 2013 (652 кв. км) і 2015 (582 кв. км) рр. Експерти пояснюють, що в даному випадку важливий не стільки розмір нового айсберга, скільки тенденція до прискореного танення.

Для льодовика, що знаходиться в далеких південних областях Антарктиди, Пайн-Айленд зменшується в лякаючому темпі, тоді як ще сто років тому він залишався абсолютно стабільним. Тим часом вчені спостерігають нові тріщини, які формуються вже в глибині льодовика і витягуються до його країв – це можливо, результат впливу океанічної води, яка підточує його знизу. Це супроводжується і прискоренням руху льодів Пайн-Айленда, які сповзають далі в море сьогодні вчетверо швидше, ніж всього лише 30 років тому – на швидкості до 4 км на рік.

Якщо події розгортатимуться без змін, то до кінця століття льодовик Пайн-Айленд зникне повністю. Це призведе до оголення материкових льодів західного Антарктичного крижаного щита і прискорить танення його величезних запасів.

Джерела:
https://ria.ru/
https://naked-science.ru

Залишити відповідь