10 цікавинок від сайту біологія та інформатика

1. Рослина, яка полюбляє алмази


10 цікавинок від сайту біологія та інформатика частина 3

Працюючи в Ліберії американський геолог Стівен Хаггерті помітив, що над кімберлітовими трубками, які ідуть на велику глибину лійкоподібними геологічними структурами та в яких знаходяться алмази росте рослина Candanus candelabrum. Пояснюється це тим, що у кімберлітових породах багато магнію та фосфору, що і приваблює цей вид рослин, які є близькими родичами пальм. Порившись під корінням геолог знайшов три алмази, загальною масою 40 каратів.2. Протиотрута від чадного газу
Чадний газ (CO) швидко вбиває людину, блокуючи молекули гемоглобіну та не дозволяючи для них доставляти кисень до тканин. Також він зупиняє роботу мітохондрій. Виникає цей газ при неповному згорянні органіки (дрова чи вугілля в грубці), а також він міститься в автомобільних вихлопах, особливо коли автомобіль працює на холостому ходу. Через отруєння чадним газом у США щороку попадає до лікарень більше 50 тисяч чоловік із яких 500 помирають. Лікують отруєння CO шляхом поміщення в барокамеру із киснем. Вчені із Піттсбурзького університету (США) знайшли протиотруту від отруєнь чадним газом. Це білок нейроглобін, який міститься в клітинах мозку, сітківці ока, у всій нервовій системі та спинно-мозковій рідині. Вчені отримали мутантну версію нейроглобіну, яка в 500 разів краще з’єднується із чадним газом та звільняє від отрути життєво необхідний білок. При проведенні досліджень було виявлено, що нейроглобін рятує від смерті 87 відсотків мишей, які отримали смертельну дозу чадного газу. Дослідження планують провести на більших тваринах, а згодом і на людях.

3. Арктика зеленіє

На нижній поверхні арктичного льоду в останні роки все активніше розмножуються мікроскопічні водорості. У наслідок глобального потепління льодовий покрив тоншає та починає пропускати достатню кількість світла для того, щоб розмножувалися водорості. За словами вчених із Гарвардського університету (США) за останні 30 років арктичний лід потоншав на метр. Наприкінці минулого століття лише 2-3% льодового щита пропускали достатню кількість світла для того, щоб могли розвиватися водорості (достатню для фотосинтезу). Зараз третина всього льоду стала напівпрозорою. Так як одноклітинні водорості являються основою харчової піраміди (ними харчуються дрібні рачки та молюски, якими в свою чергу — риби, якою харчуються тюлені, а тюленів їдять ведмеді) зміниться вся екологія Північного льодовитого океану.
4. Каву в грубку
Щороку людство споживає близько півтора мільярди чашок кави. Після улюбленого напою щороку залишається близько 25 мільйонів тон кавової гущі. Артур Кей — бізнесмен із Англії налагодив збір такої гущі в Лондоні та околицях аби переробляти кавову гущу в тверде пальне у формі великих циліндричних гранул. Ними опалюються офіси, лікарні та супермаркети в британській столиці. За рік його підприємство переробляє близько 50 тисяч тон кавових відходів, що дорівнює лише 1/10 масі всіх кавових відходів Великобританії. Кей має плани налагодити також виробництво дизельного пального та горючих брикетів — замінників дров, причому горючі брикети, на відміну від гранул будуть видавати бодрящий запах кави.

5. Пустеля Гобі підживлює Каліфорнію

Через східну частину Каліфорнії (США) проходить гірський хребет Сьєрра-Невада. Не дивлячись на нестачу в даній місцевості фосфору, який необхідний всьому живому, у горах Сьєрра-Невади зростають великі площі лісів, у тому числі знамениті секвої. Недавно вчені із Каліфорнійського університету доказали, що необхідний для рослин фосфор приноситься разом із пилюкою вітром з монгольської пустелі Гобі. Для цього вони на великих палях розміщували в посудинах скляні шарики, потім промивали їх дистильованою водою, збираючи з них пилюку, яка осіла. В ній було багато фосфору. Провівши ізотопний аналіз було вияснено, що від 20 до 45% пилюки принесено із пустелі Гобі — решта місцевого виникнення.

6. Кров у бурштині


10 цікавинок від сайту біологія та інформатика частина 3Американські палеонтологи знайшли дуже рідкісну знахідку у бурштині із республіки Конго. Не менше 20 мільйонів років назад на дереві сиділа мавпа. Для неї сильно надоїдали кліщі, через що вона дуже чесалась. Один із вичесаних кліщів упав у смолу, яка витікала із дерева та зав’яз там. Із плином часу смола перетворилася на бурштин. І недавно цей кліщ попався для вчених (фото справа). В середині нього непогано збереглися еритроцити мавпи (фото зліва). Крім того в окремих червоних кров’яних тільцях можна побачити бабезії — найпростіших, родичів збудників малярії, які викликають важке захворювання. Це перший випадок знахідки мікропаразитів у бурштині.

7. Американські біологи знайшли в крові гігантських варанів із острова Комодо не менше восьми пептидів (білків із короткою молекулою) , які мають протимікробні властивості.

8. В Новій Зеландії вдалося повністю знищити білана капустяного, який був сюди випадково завезений декілька років назад. Є плани повністю позбутися від інших видів, не притаманних даному регіону — горностаїв, посумів та пацюків.

9. На даний час  на волі живуть 1800 панд, а близько 300  в зоопарках та центрах по розведенню, основним чином в Китаї.

10. Проведене дослідження гнізд морських птахів на узбережжі острова Гельголанд в Північному морі показало, що в деяких гніздах міститься більше 3 кілограмів пластикових відходів. В основному це обривки рибацьких сіток із поліетиленових ниток. Птахи використовують їх в якості матеріалу для гнізда.

Джерело: Журнал «Наука и жизнь»

Залишити відповідь