Deep Discoverer

Маріанський жолоб є найглибшим місцем у світовому океані. Ширина цієї підводної “траншеї”, що знаходиться в Тихому океані на схід від Маріанських островів, становить в середньому 70 кілометрів, а довжина – близько 2.5 тисяч кілометрів. У найглибшій точці, яка носить назву “Безодня Челленджера”, глибина становить 10994 метри, тиск на цій глибині перевищує тисячу атмосфер, а температура коливається в межах від 0.5 до 4 градусів Цельсія. З моменту відкриття в 1875 році Маріанський жолоб буквально притягує до себе дослідників, які всіма силами і засобами намагаються отримати відповіді на ряд питань. Що відбувається в найглибшому місці океану? Яке життя існує в таких несприятливих для нас умовах?За всю історію людства було всього декілька занурень на дно Маріанської западини. У 1960 році туди спускався батискаф Trieste, в 1996 – глибоководний робот (unmanned autonomous underwater vehicle, ROV) Kaiko, а в 2009 році – ROV Nereus. Новий етап досліджень глибин Маріанського жолоба почався зовсім недавно, в квітні цього року, а використовується в цій справі глибоководний апарат-робот Deep Discoverer. Дані дослідження проводяться спільними зусиллями Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA), Орегонського університету та американської служби Берегової охорони.

Deep Discoverer

Апарат Deep Discoverer базується на борту судна USNS Capable, яке надійшло в розпорядження NOAA в 2010 році і отримало назву Okeanos Explorer. На борту цього судна знаходиться його команда і нечисленна група, яка проводить роботи з глибоководним апаратом. А основна група вчених і дослідників знаходиться в центрі управління на березі, використовуючи функції системи віддаленої телеприсутності і дистанційного керування.

Дослідження Маріанської западини за допомогою робота Deep Discoverer почалися 10 квітня цього року і закінчаться орієнтовно 10 липня. Програма досліджень розбита на три етапи, на кожному з яких дослідне судно Okeanos Explorer переміститься в різні області западини, вивчаючи підводне навколишнє середовище, грязьові вулкани, глибоководні корали та інші форми життя. В даний час закінчується перший етап досліджень, які проводяться в південній частині Маріанського жолоба.

Deep Discoverer

Глибоководний робот Deep Discoverer, вага якого становить 4080 кілограм, обладнаний дев’ятьма зовнішніми високоякісними камерами та 20 потужними світлодіодними джерелами світла. Конструкція апарату і його систем настільки складна, що сумарна довжина всієї його електропроводки становить понад 900 метрів. Опускаючись в вічну ніч, яка панує на великій глибині, апарат Deep Discoverer користується допомогою апаратублизнюка Seirios, який виступає в якості розвідника і забезпечує в разі потреби додаткове освітлення.Використовуючи можливості і обладнання глибоководних апаратів Deep Discoverer і Seirios, дослідники вже зібрали масу цінної наукової інформації і отримали безліч цікавих знімків. Деякі з цих знімків ми привели трохи вище і на них зображені, як можна здогадатися, жителі морських глибин, що мешкають на дні Маріанської западини. А на наведеному нижче відеоролику можна побачити живу трансляцію всього, що відбувається в центрі управління місією і на борту дослідницького судна Okeanos Explorer.

Deep Discoverer

Онлайн трансляція місії

Джерело

Залишити відповідь