Черв’яки та нафта

Що може бути цікавішим від пошуків нафти за допомогою морських черв’яків? Саме це запропонували зробити вчені із школи природничих наук Дальньосхідного федерального університету. Цими черв’яками являються прогонофори. За словами дослідників із за особливостей будови ці безхребетні можуть слугувати індикаторами районів, які багаті на вуглеводи.
Прогонофори являються незвичайними тваринами, які оселяються переважно на великих глибинах Світового океану. В їхньому тілі є орган у якому проживають хемосинтезуючі бактерії, які можуть окислювати метан. Процес окиснення проходить із виділенням енергії, яка використовується для синтезу органічних речовин. На відміну від фотосинтезу, де енергію дає сонце, хемосинтез використовує енергію із хімічних зв’язків. Тому для нормальної життєдіяльності прогонофор потрібна досить висока концентрація метану — не менше 1 мілілітра на літр грунту. І на основі цих даних вчені зробили висновок, що ті частини світового океану де проживають прогонофори перспективні для видобування нафти та газу.

За словами завідуючого лабораторією «Біології морських безхребетних» ДВФУ, завідуючого кафедрою зоології морських безхребетних МГУ імені М.В. Ломоносова, члена кореспонденції Російської академії наук (РАН) Володимира Малахова деякі види прогонофор можуть зустрічатися і на мілководді. Такі черв’яки живуть там, де вже добувають нафту і газ — наприклад, в Північному і Баренцовому морях і на шельфі острова Сахалін.

Люди мають ще великі запаси вуглеводнів на великих глибинах світового океану, а у їх пошуках допоможуть прогонофори. Тому дослідження із використанням безхребетних є перспективними, оскільки людство до цих пір не знайшло достойну заміну для нафти та газу і до цих пір користується тими запасами, які залишили організми із минулих геологічних епох. Сюди належать нафта, газ, вугілля, руди металів та ін.

Крім вище переліченого вчені використовують прогонофор, двостулкових молюсків та деяких із медуз для інших досліджень та областей застосування. Робота ведеться у рамках проекту «Технології моніторингу і раціонального використання морських біологічних ресурсів».

До прикладу, бактерії токсичних морських черв’яків являються продуцентом тетродотоксину — отрути риби фугу. Вчені припускають, що дана речовина може стати самим ефективним знеболювальним із подовженим часом дії. Тому таке знеболювальне буде доцільно використовувати при важких операціях, та для допомоги онкохворим. Перші результати вже є: бактерії, які знайшли вчені, за довгий період часу культивування у лабораторії продовжують продукувати тетродотоксин, у той час як попередні спроби не дали ніяких результатів.

Далекосхідні вчені помітили, що у медуз наявні нові біополімери, які допомагають клітинам об’єднуватися у тканинні структури, відповідаючи таким чином за найбільш загальні механізмі підтримки багатоклітинності. Вивчаючи властивості таких білків та їх молекулярних ансамблів із вуглеводами, за думкою вчених, може бути корисним для розробки нових біосумісних матеріалів.

Третя група вчених, яка займається дослідженням двостулкових молюсків знайшла у їхній гемолімфі (гемолімфа — аналог крові) білок, що має унікальну здатність розпізнавати інші молекули-вуглеводи, які часто знаходяться на поверхні клітин різних пухлинних новоутворень. Тому такий білок може використовуватися для діагностики раку і можливо, навіть лікувати його.

На даний час найбільше досліджень проводять спеціалісти морської біостанції університету. Але у найближчому майбутньому вені планують вивчати морські організми прямо на дні океану. І для цих цілей вже розроблені підводні апаратні комплекси. 

В наш час традиційно біомасу підраховують, використовуючи донні трали і «навантажувачі», що приводить до гибелі морських організмів, які попадають під вивчення. І в додаток до всього такі методи дають великі погрішності у результатах. На даний час вже створена та відпрацьована нова технологія застосування роботехнічних комплексів для підрахунку та ведення звітності морських організмів.

Розроблений у вузі морський підводний апарат може аналізувати біомасу на будь-якій глибині і площі, при будь-якій температурі і на будь-якому донному ландшафті. І це дозволяє реально оцінити запаси морських ресурсів та зрозуміти, скільки можна добувати біомаси не шкодячи природі.

Досліджуючи робот рухається над морським дном по заданому напрямку та робить за допомогою відеосистеми по два кадри в секунду і автоматично видає картину розміщення морських їжаків, зірок, молюсків та інших об’єктів. За допомогою вбудованих сканувальних приборів можна не лише підрахувати але й оцінювати об’єм та розміри.

Тому використання таких роботів набагато вигідніше, ефективніше та безпечніше у порівнянні із традиційними технологіями. Підтвердженням цьому є результати декількох експедицій, які були проведені у далекосхідних морях.До того ж дослідники опрацьовують нові технології аквакультурного виробництва — вирощують різні перспективні біоресурси, у тому числі із застосуванням генетичних методів, а також проводять експрес-діагностику забруднюючих речовин у воді та морських організмах. Займаються дослідженням гідробіонтів, які можна буде використовувати при виготовленні функціональних продуктів харчування та медичних препаратів.

Аналогічними дослідженнями займаються також у Тихоокеанському інституті біоорганічної хімії Далекосхідного відділення РАН. Саме тут недавно розробили новий спосіб переробки морських зірок, який дозволяє отримати комплекс активних речовин для використання їх у косметології та виробництві продуктів.

У морських зірках містяться унікальні по складу воски та стерини. І їх комплекс може бути використаний у якості основи для мазей та косметичних кремів, а таж як біологічно активні пептиди колагену, що мають унікальні властивості, такі як протипухлинні, ранозагоювальні, протизапальні та антиоксидантні.

Із морських зірок вдалося отримати комплекс каротиноїдів, що мають у своєму складі астаксантин — ефективний антиоксидант та кардіопротектор. Також вдалося отримати зеаксантин та лютеїн — елементи, які захищають когнітивні функції мозку та зір.

Відомо, що каротиноїди здатні захищати клітини та тканини від окислювального стресу та запобігають коронарним захворюванням серця і судин, зміцнюють імунну систему, інгібують (пригнічують) розвиток деяких пухлин.

Джерело: http://interfax-russia.ru

Залишити відповідь