«Темна сторона» метеликів: метелики-вбивці і метелики-хижаки

Метелик — один з найбільш зворушливих і романтичних образів. Однак деякі деталі життя метеликів не настільки піднесені: вони п’ють сльози, харчуються послідом, носять фальшиві голови і вбивають інших, щоб вижити. Розповідаємо, що ховається за ніжним виглядом красивих комах.Гній і сльози: звичне меню. Метелики не тільки п’ють нектар квітів. У раціон багатьох з них входять такі несподівані і відразливі «страви», як послід, сеча і м’ясо тварин, що розкладається. Щоб отримати необхідний для них натрій, вони п’ють сльози рептилій. Це використовують вчені в роботі з метеликами. Наприклад, щоб привабити тропічного метелика клітчастий шкіпер, дослідники плюють на тканину і кладуть її на землю. Метеликів вабить просочений слиною шматок матерії, тому що він нагадує їм пташиний послід, і присівши, вони залишаються — адже в слині міститься натрій та інші поживні речовини. Такий спосіб приваблення метеликів для досліджень називається методом Аренхольца.

«Темна сторона» метеликів: метелики-вбивці і метелики-хижаки

Хижі і м’ясоїдні. Не хвилюйтеся: вам не загрожує стати жертвою атаки метеликів-людожерів. Але деякі гусениці дійсно вбивають інших особин, щоб зберегти собі життя. Взяти хоча б Feniseca tarquinius, що мешкає в Північній Америці: вона відкладає яйця в колонії попелиць, і гусениці ростуть, пожираючи попелиць і іноді захищаючи себе трупами убитих жертв. Недарма Feniseca tarquinius по-англійськи в народі зветься harvester, тобто «жнець», «комбайн».

«Темна сторона» метеликів: метелики-вбивці і метелики-хижаки

Метелики-гурмани. Метелики бувають вкрай прискіпливими в питаннях гастрономії. Припустимо, ви створили сад, повний запашних квітів, і чекаєте, що його заповнять прекрасні метелики. І ось вони вже пурхають над квітами, але почекайте! — Якщо ви не турбуватиметеся правильним вибором рослин, багато з них не зможуть відкласти яйця, і ви заманите їх в генетичну безвихідь. Гусениці деяких метеликів вибагливо харчуються тільки одним видом рослин. Наприклад, гусінь Plebejus melissa samuelis харчується тільки диким блакитним люпином. А гусениця розкішної данаїди монарх споживає виключно рід рослин ваточників, тоді як Callophrys gryneus вибирає для себе атлантичний білий кедр — і тільки.

«Рослина-хазяїн» — так називають усі ці рослини, тому що вони слугують основним середовищем існування і джерелом харчування для організму. Як тільки гусениця перетворюється на метелика, її раціон розширюється, і вона може вибирати собі і інші місця проживання. Але якщо в потрібний момент вона не знайде свою рослину-господаря, то не зможе відкласти яйця.

«Темна сторона» метеликів: метелики-вбивці і метелики-хижаки

Мурахи в якості няньки. Представники сімейства голубянки довіряють турботу про своїх дітей … мурашкам. Спеціальна речовина, що виділяється гусеницями, приваблює мурах. Мурахи не дають гусеницям втекти з гнізда, кожен раз повертаючи їх на місце, і захищають від паразитів— часом ціною власного життя. Гусениці в цьому плані не найблагородніший роботодавець: свою няню-мураху вони забезпечують поживними речовинами, але можуть з’їдати  її личинки. Деякі мурахи намагаються дати відсіч і поступово змінюють свій хімічний набір пристрастей, щоб не стати жертвою сигналів гусениць. Коли метелики виростають, їх відносини з мурахами стають ще більш напруженими. Так, Adeloptypa annulifera, перетворившись з гусені на метелика, обкрадає і об’їдає тих мурах, які її «виховали».

«Темна сторона» метеликів: метелики-вбивці і метелики-хижаки

Найбільші і найменші. Метелики можуть бути просто величезними. Наприклад, розмах крил птахокрилки королеви Олександри може досягати 27 см. За контрастом, максимальний розмах крил Brephidium exilis, виду сімейства голубянки, не більше 2 см. Уявіть таку крихітку у себе на долоні — її легко можна не помітити.

«Темна сторона» метеликів: метелики-вбивці і метелики-хижаки

Метелики бувають прозорими. Ми звикли, що крила метеликів немов розписані яскравим і химерним візерунком. Однак у деяких видів колір крил настільки ненасичений, що вони здаються прозорими. Досить багато метеликів сірого або однотонно-коричневого кольору. Ці види прекрасні в своєму мінімалізмі, якщо ви любите стримані і приглушені тони. Але деякі метелики бувають дійсно прозорими. Так, тканина між жилками їхніх крил позбавлена кольорових лусочок, і світло спокійно проходить крізь крила. До таких належить, наприклад, Greta oto — вид метеликів з сімейства німфалід.

«Темна сторона» метеликів: метелики-вбивці і метелики-хижакиУльтрафіолетові крила. Так, зір метеликів сильно поступається людському: вони не здатні розрізняти ті деталі, які розрізняємо ми. Зате вони бачать в іншому колірному спектрі. Наприклад, вони бачать ультрафіолет. Багато метеликів мають ультрафіолет серед основних кольорів забарвлення своїх крил, але ми цього так і не зможемо помітити.

«Темна сторона» метеликів: метелики-вбивці і метелики-хижаки

Крила всьому голова. Метеликам є кого побоюватися: птахи, ящірки, павуки та інші створіння люблять на них полювати. Вибираючи з двох зол, метелик швидше пожертвує своїми крилами, ніж головою: навіть якщо хижак відкусить значну частину крил, метелик все ще зможе літати. Без голови, зрозуміло, цього не станеться. Як змусити ворога нападати на крила? Тільки обдуривши його, замінивши помилковою, фальшивої головою, розташованою на крилах.

«Темна сторона» метеликів: метелики-вбивці і метелики-хижаки

Метелики-отруйниці. Деякі метелики вражають ворога класичним середньовічним методом: за допомогою отрут. Ні, це не отрута, яку виділяють самі метелики — вони набирають її в рослинах і в потрібний момент використовують проти свого ворога. Наприклад, метелик монарх використовує токсини ваточника, щоб бути, скажімо, менш апетитним для птахів.

«Темна сторона» метеликів: метелики-вбивці і метелики-хижаки

Метелики і газова атака. Метелики володіють ще однією зброєю. Так, у гусениць метеликів сімейства вітрильників і чубаток є спеціальна залоза, осметрій (або вилоподібна залоза). Виглядає вона як помаранчеві «ріжки». У разі наближення небезпеки, гусениця їх висуває з тіла, виділяючи при цьому вкрай неприємний запах, який відлякує павуків, а мурах і богомолів може навіть вбити.

«Темна сторона» метеликів: метелики-вбивці і метелики-хижаки

Джерело: http://www.popmech.ru

Залишити відповідь