Macropinna microstoma

Macropinna microstoma (малорота макропіна) — глибоководна риба роду Корюшкоподібні, яка має незвичайну будову голови та очей. Очі у риби спрямовані вгору, циліндричні та повністю сховані під верхньою прозорою частиною голови. Знайти її можна в субарктичних та помірних водах Тихого океану.Систематичне положення

Це єдиний вид із роду Macropinna, який належить до родини Opisthoproctidae — риб для яких характерні циліндричні очі. Відкрив та описав цю рибу у 1939 році Вільям Чапман, але перші фото були отримані лише в 2004 році.

Анатомія

Macropinna microstoma — невелика риба, що сягає максиму 15 сантиметрів у довжину. Тіло вкривають великі темні луски, плавці великі, широкі та заокруглені. Для цього виду характерний довгий кишечник із численними сліпими виростами, широка глотка та вузький рот, що є головним обмежувачем розміру здобичі, що поїдає дана риба.

Самим примітним, що кидається в очі є куполоподібна оболонка, яка вкриває голову риби зверху та з боків і великі циліндричні спрямовані вгору очі, що знаходяться під цією оболонкою (саме за специфічну будову очей вона називається «бокоглаз» в рос. мові і має таку саму схожу назву в японській мові). Покриваюча оболонка щільна та еластична, кріпиться до лусок спини та боків ззаду, а з боків — до широких та прозорих навколоокових кісток, які забезпечують захист органів зору. Під час вилову риб та підйому на поверхню ця покриваюча оболонка зазвичай втрачається або, щонайменше — пошкоджується. Тому до недавнього часу про її існування не було відомо. Під покриваючою оболонкою розміщена заповнена рідиною камера, у якій і розміщені очі риби. Живі риби мають яскраво-зелене забарвлення очей. Тонка кістяна перегородка розділяє очі та продовжуючись назад розширюється і вміщує головний мозок. Попереду кожного ока але позаду рота знаходиться велика заокруглена кишеня, що містить нюхальну рецепторну розетку. Тому те, що на фото на перший погляд здається очима, насправді являється ніздрями.

Зелене забарвлення очей зумовлюється наявністю особливого жовтого пігменту. Припускають, що даний пігмент забезпечує спеціальну фільтрацію світла, що надходить з гори, знижуючи його яскравість, що дає змогу рибі розрізнити біолюмінесценцію потенційної здобичі.

Поширення

Поширена риба в субарктичних та помірних водах північної частини Тихого океану: біля берегів Північно-східної Японії, Курильських островів, в Беринговому морі, біля західного узбережжя Канади та США, на південь до Каліфорнійської затоки (Мексика). Зустріти рибу можна на глибині від 500 до 800 метрів. Але більші екземпляри виловлюють ще глибше.

Поведінка

В звичайних умовах у водному середовищі риби стоять непорушно або повільно пересуваються у горизонтальному положенні. Плавці у риби при цьому повністю розправлені, грудні плавці орієнтовані горизонтально, а черевні нахилені вниз під кутом, близько 30 градусів. Використовуючи великі розкриті плавці риба досягає довготермінового стабільного положення в товщі води. Рухаючись риба залишає всі плавці розправленими, а переміщення відбувається завдяки хвостовому плавцю. В разі тривоги риба притискає червні та грудні плавці і робить різкі ривки, що забезпечуються биттям хвоста. Особлива будова очної мускулатури забезпечує те, що риба здатна повертати свої циліндричні очі із звичайного вертикального положення у горизонтальне, спрямовуючи їх вперед. В такому положенні рот риби знаходиться в полі зору, що і допомагає схопити здобич. Саме завдяки таким особливостям будови зорового апарату у риби є два принципових підходи для добування їжі. При перебуванні в горизонтальному положенні у той час як очі спрямовані вгору — риба може помічати свою потенційну здобич над собою. А коли риба повертає тіло вгору (ротом до здобичі, щоб схопити її), очі повертаються вперед, залишаючи здобич у полі зору.Живлення

У риб, що були виловлені та попали у руки науковців знаходили в кишечнику зоопланктон різних розмірів,  включаючи кнідарій та ракоподібних, а також щупальця сифонофор разом з кнідоцитами. З огляду на те, що зоопланктон у великій кількості накопичується на щупальцях сифонофор, де його можуть добувати глибоководні риби, а також на залишках кнідарій, що знайдені в травній системі Macropinna microstoma, можна дійти висновку, що наявна у цього виду суцільна прозора оболонка над очима еволюційно виникла як спосіб захисту від кнідоцитів кнідарій (особливо сифонофор).

За матеріалами: https://uk.wikipedia.org

Залишити відповідь