color

Людське око може розрізняти мільйони різних кольорів і відтінків. Вчені ж, розглядаючи через мікроскоп чудеса мікросвіту задовольняються лише п’ятьма основними кольорами. Однак, дослідникам з Колумбійського університету вдалося зламати цей бар’єр колірних обмежень, розроблена ними гібридна технологія кольорової мікрозйомки дозволяє відобразити в цілому до 24 кольорів і відтінків. Отримання кольорових зображень структур в живих клітинах дозволить вченим спостерігати за біологічними процесами, які відбуваються всередині клітин, відстежувати результати впливу лікарських препаратів, вивчати взаємодію між окремими клітинами і багато іншого.До останнього часу на світі існувало лише дві технології кольорової мікроскопічної зйомки — флуоресцентна мікроскопія і Раманівська спектрометрія. В технології флуоресцентної мікроскопії використовується забарвлення клітин і внутрішньоклітинних структур спеціальними сполуками, які називаються флуорофор і флуорохром. Ці речовини при опроміненні їх світлом самі починають випромінювати світло з певною довжиною хвилі, яка освітлює внутрішньоклітинну структуру. Однак така система мікроскопії допускає одночасне використання тільки п’яти різних речовин і це, в свою чергу, означає, що вчені мають можливість спостерігати тільки за функціонуванням п’яти різних структур. Якщо дослідникам потрібно здійснювати спостереження за іншими процесами в тих же самих клітинах тканин, вони повинні використовувати або інші зразки або очистити тканину і нанести кольорове маркування повторно, що може позначитися на живій тканині вкрай згубно.

В технології Раманівської спектрометрії використовується освітлення об’єкту зйомки світлом лазера. Енергія частини лазерного світла йде на створення коливань молекул, що входять до складу тканин з якими стикаються фотони світла. Використовуючи опромінення тканин світлом з різними довжинами хвиль можна отримати ряд знімків, за якими можна отримати інформацію про хімічну будову матеріалу досліджуваних зразків. Недоліком даного методу є те, що для його надійної і ефективної роботи потрібна наявність мільйонів ідентичних молекул, які створять коливання певної частоти з амплітудою, достатньою для її вимірювання. Через це спостереження за деякими елементами живих клітин, що складаються з невеликої кількості різних молекул, просто неможливі.


color

Для вирішення проблеми збільшення кількості кольорів дослідники з Колумбійського університету об’єднали дві описані вище технології в одну. Нова методика кольорової мікрозйомки отримала назву epr-SRS (electronic pre-resonance stimulated Raman scattering microscopy). Тепер для роботи системи потрібна наявність в зразку не мільйонів ідентичних молекул, а всього трьох десятків, адже спектрометр Рамана вловлює коливання молекул спеціальної речовини-маркера, що має високу ефективність вторинного випромінювання. Більш того, за рахунок високої чутливості та вибірковості спектрометра Рамана дослідники отримали можливість одночасного використання до 24 речовин-маркерів замість п’яти. При цьому, десять таких речовин вже використовувалися вченими раніше, а ще 14 було знайдено або створено колумбійськими дослідниками.

Робота системи epr-SRS була успішно перевірена на зразках живих нервових тканин, узятих з мозку піддослідних тварин. “Завдяки новій технології нам вдалося побачити багато з аспектів взаємодії між окремими клітинами нервових тканин” – пишуть дослідники, – “А в майбутньому ми плануємо перенести всю міць мікроскопічної зйомки з розширеною палітрою в область реального часу”.

Джерело: http://www.dailytechinfo.orgЗалишити відповідь