В Анголі відкритий гігантський карликовий галаго

Більшість сучасних відкриттів нових ссавців відбувається генетичними методами: як правило, близькоспоріднені види звірів дуже схожі один на одного, і навіть фахівці не можуть впевнено сказати, що перед ними два різних види, поки не проаналізують їхню ДНК і не переконаються в значних генетичних розбіжностях. Відкриття, зроблені на основі порівняльної морфології і безпосередніх спостережень в дикій природі. Здавалося б, людина вже кожен куточок Землі дослідила до дірок, але природа не втомлюється дивувати нас несподіваними тваринами, про яких наука, здавалося б, давно повинна була знати.Втім, в ряді країн з неспокійною політичною обстановкою мирна наука про біорізноманіття часто не отримує можливості розвиватися. Взяти, приміром, Анголу: протягом другої половини минулого століття країну роздирали війни  — спочатку за незалежність від Португалії, потім громадянська. Звичайно ж, біологам не дуже хочеться зловити шалену кулю під час спостережень за звірятами, тому-то ліси Анголи як і раніше зберігають безліч таємниць. Дослідження приматів і зовсім там практично не проводилися. А раптом там живуть карликові горили розміром з собачку?

В Анголі відкритий гігантський карликовий галаго

 Карликовий галаго Galagoides demidovii. В Анголі представники цього виду теж живуть.

Поки що з Анголи відомі тільки горили стандартних розмірів — західні рівнинні. З карликових приматів є карликові галаго. Галаго — це милі і м’які африканські тварини із великими очима, що ведуть нічний спосіб життя, близькі родичі лорі і трохи менш близькі — мадагаскарських лемурів і руконіжок.

У сімействі галагових виділяють кілька родів: Otolemur (товстохвості галаго), Euoticus (іглокіготні галаго), Galago (власне галаго), Sciurocheirus (білячі галаго), Galagoides (карликові галаго, що живуть в Центральній і Західній Африці) і Paragalago (тільки що винесені в окремий рід карликові галаго Східної Африки).

В Анголі відкритий гігантський карликовий галаго

Приматологи під керівництвом Магдалени Свенссон з Університету Оксфорд Брукс (Великобританія) працювали в лісі Кумбіру на північному заході Анголи, коли раптом почули верескливе крещендо з коротким цвіріньканням в кінці. Вокалізація — це надійний ідентифікатор для різних видів галаго, зазначає Свенссон. Те, що постало вухам вчених, нагадувало позивні західних карликових галаго, тому вони очікували побачити серед гілок «окату крихітку» з роду Galagoides. Однак світло ліхтаря осяяло істоту, за розмірами порівняну скоріше з Galago!

Великі очі його розділяла широка світла смуга, темне забарвлення злегка підійнятої мордочки зливалося з кільцями навколо очей, хвіст був довгий і пухнастий. Комбінація таких характеристик зовнішності укупі з нетипово великими для карликових галаго розмірами і специфічними нюансами вокалізації відразу дали зрозуміти фахівцям, що перед ними новий вид. Не потрібно було навіть перевіряти їхню ДНК, кажуть біологи, і так все було зрозуміло. Всього їм вдалося знайти 36 особин цього нового виду карликових галаго, що живуть в трьох лісах північно-західної Анголи.Вид отримав назву Galagoides kumbirensis — по імені того лісу, де вперше був відкритий. Це п’ятий новий вид приматів і другий вид галаго, описаних з континентальної Африки в XXI столітті. Як і інші галаго
, ангольські карликові активні ночами і живуть на верхівках дерев, де годуються комахами. Разом з головою розміри їхнього тіла складають 17-20 см, плюс хвіст довжиною 17-24 см — це робить їх «гігантами серед карликів», відзначають дослідники.

І як часто це буває, ліс Кумбіру — гаряча точка біорізноманіття, де мешкає багато ангольських ендеміків, особливо серед птахів і рослин, – останнім часом страждає від вирубування заради лісозаготівель під сільське господарство і видобуток вугілля. У поточному столітті територія, що включає Кумбіру, втратила близько 5% всіх дерев. Назвавши нового галаго ім’ям лісу, вчені сподіваються привернути увагу захисників природи до цього маловивченого середовища існування. А самому галаго G. kumbirensis рекомендують присвоїти статус вразливого виду. Поки що невідомо, наскільки він поширений за межами Анголи і мешкає чи взагалі де-небудь, крім цієї країни.

Джерело: https://nplus1.ru

Залишити відповідь