Озброєння крихітних живих істот

Більшість людей вважає, що планктон являє собою масу мікроскопічних істот, які мирно живуть і розмножуються в верхніх шарах морської води, виробляють кисень і забезпечують їжею багатьох інших морських тварин, наприклад, китів. Така думка дуже далека від дійсності, насправді мікроорганізми планктону є крихітними «дикунами», постійно ведучими війну з іншими мікроорганізмами, використовуючи при цьому досить багатий арсенал крихітної балістичної зброї.Дослідники з університету Британської Колумбії проведи дослідження арсеналу мікроорганізмів і отримали перші знімки з високою роздільною здатністю крихітних списів, гарпунів, ударників і навіть багатоствольних «кулеметів Гатлінга», які мають на подив складну будову. У даних дослідженнях вчені так само намагалися з’ясувати шляхи еволюційного процесу, що призвели до появи озброєння у мікроорганізмів, і провести паралелі з еволюційними шляхами, в результаті яких щось подібне з’явилося і у інших видів живих організмів.

Озброєння крихітних живих істот

У своїй роботі вчені використовували скануючий електронний мікроскоп і сфокусовані промені іонів, що дозволило їм відтворити надзвичайно точні тривимірні реконструкції будови специфічних органів «мілітаризованих» мікроорганізмів. В якості піддослідного мікроорганізму виступав одноклітинний організм виду Polykrikos kofoidii, який для полювання за іншими мікроорганізмами використовує свого роду спис і подобу гарпуна.

Організм P. Kofoidii використовує один-два удари крихітним списом, структурою, подібною голці, для того, щоб зупинити і паралізувати жертву, вприснувши їй деяку кількість отрути. Потім організм P. Kofoidii виробляє фінальний постріл органоїдом під назвою nematocyst, який схожий на гарпун. І після цього за допомогою «припони гарпуна» здобич підтягується до організму P. Kofoidii.

У іншого мікроорганізму виду Nematodinium для «війни» з іншими організмами є структура, що нагадує за будовою та функціонуванням кулемет Гатлінга з 15-ма стволами.

Озброєння крихітних живих істот

Для відстеження еволюційних шляхів, в результаті яких у мікроорганізмів з’явилася власна балістична зброя, вчені зробили ретельний генетичний аналіз зразків тканин мікроорганізмів. Цей аналіз показав повну відсутність спільних рис цих організмів і їх дуже далеких родичів (деякі із них використовують подібні системи мікроскопічного озброєння). До цих видів належать деякі медузи, морські актинії та інші хижі морські організми. Однак, самий ретельний аналіз не виявив ніякої схожості, і це говорить про те, що мікроорганізми планктону знайшли свою зброю повністю незалежно від організмів інших видів.

«У світі існує неправильне уявлення, згідно з яким фітопланктон складається з пасивних і мирних одноклітинних морських водоростей» – пишуть дослідники, – «Насправді більшість мікроорганізмів планктону є затятими хижаками, а еволюція забезпечила їх спеціальними органоїдами, що представляють собою різні типи балістичної зброї, складність якої у багато разів перевищує складність органів навіть найбільш високорозвинених тварин».

Джерело: http://www.dailytechinfo.orgЗалишити відповідь