Павуки - головні хижаки планети

Вчені давно припускали, що павуки є одними з найбільш активних хижаків на планеті, а недавно це вдалося довести. З’ясувалося, що загальносвітова популяція павуків в рік споживає до 800 мільйонів тон здобичі.Ряд павуки (Araneae) налічує понад 45 тисяч видів, при цьому середня щільність популяції може становити 131-152 особини на квадратний метр. За найсприятливіших умов на одному квадратному метрі налічується 1000 особин.
Всі павуки є хижаками, харчуючись переважно комахами. Масштаби «улову» вчених цікавили давно: ще в середині XX століття натураліст Вільям Брістоу (William Bristowe) підрахував, що на території Англії та Уельсу живе 2,2×1012 павуків, які щорічно можуть вбивати 2,2×1014 комах. Ряд колег з ним не погодилися, тому для більш точних висновків потрібно змінити методологію збору даних.

Нове дослідження провели фахівці з університетів Базеля (Швейцарія) і Лунда (Швеція); його результати опубліковані в журналі The Science of Nature. Постійна біомаса загальносвітових популяцій павуків і комах була підрахована на основі даних з відкритих джерел. Виходячи з передбачуваної щоденної норми споживання павуками їжі і з урахуванням знань про динаміку відтворення популяцій комах на тих чи інших територіях, вчені змогли скласти загальну картину.
25 мільйонів тон постійної біомаси павуків щорічно знищує від 400 до 800 мільйонів тон комах. Настільки значна різниця споживання пояснюється погодними умовами: в дощові дні комахи ховаються, і у павуків менше шансів зловити здобич.

Коментуючи отримані дані, фахівці пропонують порівняння, що дозволяє оцінити масштаб хижацтва павуків. Так, всі морські птахи щорічно споживають близько 70 мільйонів тон їжі, для китоподібних цей показник — на рівні 280-500 мільйонів тон їжі, і навіть всі люди на планеті задовольняються 400 мільйонами тон м’яса і риби за рік.

Більш того: нове дослідження розглядало тільки обсяг споживання павуками комах, проте ці тварини нерідко полюють і на рептилій, і на птахів, і на дрібних ссавців, і на собі подібних. Таким чином вони хоч і не перебувають на вершині харчового ланцюжка, але є одними з найбільш активних хижаків на Землі.Залишити відповідь