Нескінченне дитинство допомогло голим землекопам бути вічно молодими

Біологи з МДУ опублікували статтю, де розповідають, чому не старіють голі землекопи. Виявилося, що причиною цього стає їх можливість впадати в нескінченне дитинство.

Крім цього, виявилося, що біологічна еволюція і людей і землекопів привела до уповільнення роботи програми старіння. Сам по собі голий землекоп є унікальним ссавцем. Незважаючи на свої розміри і вагу в 30-50 грамів, вони надзвичайно довго живуть, як кажуть вчені, в десятки разів вище норми, крім того, вони майже не схильні до ракових захворювань.Голі землекопи можуть жити до 20 років і більше, що безпрецедентно для малих гризунів. При цьому вони володіють особливою соціальною організацією, схожою на мурашник або вулик: розмноження віддається на відкуп одній матці і декільком фертильним самцям, а інші тварини виконують роль робочих і в спарюванні участь не беруть.
Вчені висунули гіпотезу, що завдяки такій соціальній організації — старіння, яке розглядається як дань еволюції, перестало грати для землекопів значну еволюційну роль. Гризунам вдалося так уповільнити процес свого індивідуального розвитку, що вони багаторазово продовжили період молодості, що і призвело до різкого уповільнення процесу старіння.

Вчені в результаті математичного аналізу тривалості життя, періоду здатності до дітородіння і інших показників прийшли до висновку, що процеси старіння у сучасної людини також сповільнилися.

При цьому автори статті висловили думку, що пролонгація молодості у людей сталася завдяки соціальній організації. Тобто вид людина розумна, відповідно до гіпотези, почав рух по еволюційному шляху, який вже пройшли африканські голі землекопи.
В даному дослідженні підсумовуються докази, які вказують на те, що біологічна еволюція двох високо соціальних видів ссавців, людини і голих землекопів, привела до уповільнення процесів, пов’язаних зі старінням через пролонгацію молодості (неотенію). Таким чином, уповільнення старіння в принципі можливе, і такого роду можливості вже були реалізовані за допомогою природного відбору — йдеться у висновках до статті, опублікованій в Physiological Reveiws і доступній на сайті журналу.

Тим часом, в прес-службі МДУ додали, що робота вчених підтверджує: старіння генетично запрограмоване, і хід «великого біологічного годинника» можна, в теорії, уповільнити. І одним з перспективних способів, який розглядають у зв’язку з цим вітчизняні біологи, є використання спеціально розробленої речовини — мітохондріально-адресованих антиоксидантів.

Справа в тому, що вивчення старіння, тривалості життя, будується в основному на аналізі різноманітних статистичних даних. Традиційно, це одна з «математичних» галузей біології. В даному випадку цей аналіз чітко показує найважливіший біологічний факт: старіння людини вже почало сповільнюватися.

Нескінченне дитинство допомогло голим землекопам бути вічно молодимиЗалишити відповідь